Udrží Rakušan vnitro? Bude muset obětovat Mlejnka, i tak to ale nemůže skončit jinak než upachtěnou plichtou

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Premiér Petr Fiala se má v úterý v podvečer sejít s ministrem vnitra Vítem Rakušanem, který se dostal pod obrovský tlak v souvislosti se jmenováním Petra Mlejnka novým šéfem civilní rozvědky. Rakušan Mlejnka – který přiznal kontakty s Michalem Redlem – opakovaně podržel, nakonec mu ale nejspíš nezbyde nic jiného, než se ho vzdát. Pachutě z celé šlamastyky se tím ale už nezbaví.

Už jsme to na INFO.CZ psali: Rakušan dal nejprve rázně najevo, že nehodlá tolerovat žádné kontakty s Michalem Redlem, který byl blízkým spolupracovníkem mafiána Radovana Krejčíře, a kterého navíc policie považuje za hlavu organizované skupiny v aktuální kauze Dozimetr. Odnesli to šéf České pošty a ministr školství. Následně se ale začalo ukazovat, že Redl na tom byl, pokud jde o kontakty na lidi pohybující se v těsné blízkosti Starostů a nezávislých, o dost lépe, než si byl Rakušan ochoten připustit.

Druhou možností je, že to naopak moc dobře věděl, ale nechtěl a v danou chvíli o tom hlavně nemohl veřejně mluvit. V zákulisí české politiky totiž někteří lidé s jistou mírou nadsázky tvrdí, že Redl dlouhé roky STAN na Moravě v podstatě řídil. Pokud se vám to zdá přitažené za vlasy, přečtěte si pečlivě tento rozhovor, zaznělo v něm třeba toto: „Tady je to tutovka – jde o Zlínský kraj. Vznik STANu je od začátku prokazatelně spojen s financováním strany od rodiny Redlů. Dokonce to lze říct takto: nebýt peněz od Redla a Iva Valenty, oba byli obrovští sponzoři, tak žádný STAN nemusí existovat. Prostě proto, že na těch penězích od začátku vznikl. Je to historicky doložitelné.“

Ponechme nyní stranou, zda Rakušan o těchto chapadlech Redla uvnitř strany, jejíž je už několik roků předsedou, věděl. V danou chvíli to hlavní je, že se chytil tak trochu do vlastní pasti: pokud totiž první reakcí na v té době komunální kauzu Dozimetr bylo, že nemíní tolerovat žádné kontakty s tímto člověkem, působí nyní jeho obhajoba Mlejnka v čele civilní rozvědky krajně nevěrohodně. Nejprve tu byly rázné výroky typu padni, komu padni, nyní se ministr vnitra začal vykrucovat – Mlejnkovi důvěřuje kvůli tomu, že má bezpečnostní prověrku, podle něj bychom navíc neměli z ničeho nic podléhat honu na čarodějnice. Pravidelné kontakty s Redlem už nevadí.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co by bylo optimálním řešením kauzy?
  • Jaké možnosti má premiér Fiala?
  • A jak nejspíš celá situace skončí?
sinfin.digital