Ústavní soud definitivně pohřbil dědictví opoziční smlouvy

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Stalo se, o čem se šuškalo. Ústavní soud zrušil část volebního zákona. Jeho pokřivení bylo neblahým dědictvím opoziční smlouvy.

Čeho se na Hradě a ve Strakově akademii děsili, to se stalo realitou: Přestalo platit nesmyslné aditivní kvórum pro koalice, kdy dvě strany kandidující na jedné listině musely překročit ne pětiprocentní, ale desetiprocentní hranici, tři patnáctiprocentní a čtyři dvacetiprocentní. Navíc Ústavní soud zrušil způsob přepočtu hlasů na mandáty, kdy kombinace nestejně velkých krajů a tzv. D’Hondtovy formule způsobovala fatální nerovnosti váhy voličských hlasů.

Pavel Rychetský tímto dokončuje rozchod s Milošem Zemanem. Před dvaceti lety měl jako jeho vicepremiér a předseda legislativní rady vlády na starost zapracování „většinových prvků” do volebního zákona. Coby předseda Ústavního soudu se ale vůči prezidentovi čím dál více vymezoval. Na rozhodnutí vyhovět návrhu senátorů a zničit dílo, na němž se sám podílel, tři roky čekal, ale prosadil ho.

Čtěte taky komentář Bohumila Pečinky, který píše: Rychetský rozjel zákulisní hru, je to politikaření s netušenými následky

sinfin.digital