Útok na ropnou žílu USA: Americká auta stále jezdí na benzín a naftu, ne na Bidenovy vize

Spojené Státy v minulém týdnu ochromil hackerský útok na ropného operátora Colonial Pipeline, jehož klíčový ropovod ze 45 procent zásobuje pohonnými hmotami východní pobřeží. O dodávkách ropy ale byla tato událost jen zčásti. Možná víc toho totiž ukazuje o zelené vizi Joe Bidena, o bitcoinu i o tom, jak je jednoduché – a levné – vyvolat rozbroje v americké společnosti. 

Hackerský útok ukázal jak je americká, stále ještě na benzín fungující, společnost křehká. Jak jeden hackerský útok kriminální skupiny vyvolá chaos, výpadek zásobování v polovině země a masivní růst cen. Dost možná hrálo roli i to, že přišel v důležitém období: krátce před americkým prodlouženým víkendem Dne veteránů, na začátku motoristické sezóny. Vliv mělo i to, že se lidé kvůli covidu stále obávají více cestovat hromadnou dopravou – ostatně, ve Spojených státech je i tak osobní auto prostředkem číslo jedna. 

Možná i proto nakonec Colonial Pipeline k nelibosti federálních orgánů před několika dny ustoupila vydírání a hackerům zaplatila necelých pět milionů dolarů výkupného. I když se tím vystavila možným dalším útokům, pro teď si spočítala, že ji tato suma vyjde mnohem levněji než dlouhodobější odstávka. 

Co dalšího ale případ „Unesený ropovod“ ukázal?

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • - Co znamená útok na ropovod pro Bidenův plán zelené obnovy Spojených států?
  • - Bitcoin. Nacházíte u něj lepší praktické použití než pro hackery a únosce?
  • - A proč ve Spojených státech provozují takto kritickou infrastrukturu soukromé podniky?
sinfin.digital