Komentář Václava Klause k 5. narozeninám INFO.CZ: V dnešním světě ubývá svobody a menší (tématicky zaměřené) názorové médium má nezastupitelnou funkci

Václav Klaus

V rámci 5. narozenin INFO.CZ jsme několika osobnostem nabídli možnost napsat komentář, co pro ně náš web znamená a jakou podle nich hraje roli. Začínáme textem bývalého prezidenta Václava Klause.

INFO.cz se dožilo svého prvního půlkulatého výročí. Nejsou to sice ještě žádná dlouhá desetiletí, ale určitá nenulová minulost už to je. Přeji Vám, ať jdete stále vpřed. Mně se to, co děláte, líbí.

Nabídli jste mi jako námět pro komentář dvě témata – jedno z nich bylo: „význam menších (tématicky zaměřených) názorových médií“. Teď je ode mne jistě očekáváno, že řeknu, že je jejich význam obrovský a že zejména některé z nich – jako např. INFO.cz – svou roli hrají úžasně. Líbí se mi i ono adjektivum „tématicky zaměřené“, protože vymezení hřiště je důležité. Snad tomu dobře rozumím, že Vám jde o svět politiky, primárně naší, a že Vám jde o naši zemi. To BBC nebo americká CNN nedělají. Tam jde o útěk do světa jako celku, o falešně budované celoplanetární myšlení, o umělý univerzalismus, o hodnoty davoských a washingtonských elit. Věřím, že INFO.cz má jako své téma a jako svůj referenční rámec primárně Českou republiku.

Vědomí celosvětového kontextu je samozřejmě nezbytné, ale mnozí víme, že bez zúžení záběru na jednu konkrétní politickou entitu, charakterizovanou jedním „politickým lidem“, je možné vyslovovat pouze obecné neutralistické pravdy, které nemají žádný smysl. Proto se tak snadno vyslovují. Takže radši INFO.cz než BBC.

Druhým tématem, které jste mi nabídli, je úbytek svobody. Zase je třeba zvolit si nějaký referenční bod. Ve srovnání např. s rokem 1971, tedy s dobou před půl stoletím, svobody jistě neubylo. Ve srovnání s rokem 1991 však asi ano. Tenkrát nám už nevládl Sovětský svaz, ale neměli jsme ani Evropskou unii. Stát a jeho orgány byly v defenzivě, omlouvaly se občanům za minulost, nedrtily je. Úředník si na občana netroufal. Svoboda a trh měly jednoznačně pozitivní „píár“, stát se ani v politické, ani v ekonomické oblasti moc neroztahoval. A lidi státu nepodléhali na základě strachu, že řeknou něco, co je nevhodné. Slovo politická korektnost snad ještě nikdo neznal. Atmosféra byla skvělá, šli jsme evidentně vzhůru.

Dnešní generace toto srovnání nemají. Mnozí přijali současnou realitu jako normálnost. Je úkolem generací dřívějších, pokud jsou ještě naživu, aby sebevědomě řekly, že v mnoha ohledech ještě nedávno bylo lépe:

  • nebyl Green Deal a s ním arogance Grét všeho druhu;
  • nebyla inflace, nebyly rozvráceny veřejné finance, které bude těžké uvést zpátky do rovnováhy;
  • nebyly uměle zvýšené a stále se zvyšující ceny energií a nebylo zakazováno používání levnějších energetických zdrojů;
  • paternalisticky se chovající státy se sice už tehdy pokoušely nám naše zdraví odebírat a považovat ho za veřejný statek, ale to, co se v tomto ohledu podařilo pod záminkou covidu, je revolucí;
  • respektovala se minulost a tradice, které byly ničím nenahraditelnou kotvou. Teď začínáme být neukotveni ve velmi bouřlivých vodách;
  • neměli jsme 57 (či 61 či kolik) pohlaví, i když to vlastně nejsou pohlaví, ale jen tzv. gendery;
  • byly respektovány hranice, nezvítězil názor, že každá hranice, v každé situaci, je popřením individuální svobody, atd., atd.

Shrnuto: „malé, tématicky zaměřené médium“ má co dělat a má nezastupitelnou funkci, protože od těch velkých to nelze očekávat.

sinfin.digital