Vláda rozpočtového chaosu a zoufalství. Ekonomické plány ministra financí budou politickou rakví kabinetu

KOMENTÁŘ MARTINA SCHMARCZE | Vládní neschopnost napravit veřejné finance přesahuje takřka všechny meze. Kabinetu chybí jasný celkový pohled i smysl pro detail. Uniká pochopení jak velkých, tak malých čísel. Neumí si rozvrhnout poměr mezi úsporami a růstem příjmů. Chová se asociálně a zároveň ztrácí vlastní pravicový étos. Je nezodpovědný, ale neumí být ani populistický. To vše rámováno katastrofální komunikací. A čas, aby nás přesvědčil o opaku, rychle ubývá.

Poslední návrh (či úvaha) z dílny ministra financí Zbyňka Stanjury, o němž v pondělí informovala ČT, vyrazil dech i otrlým harcovníkům. V těžké situaci a při nedostatku lepších nápadů se chytáte ledasčeho, ale přijít v čase vysoké inflace a hrozícího sociálního střetu s tím, že značně zvýšíte daně z přidané hodnoty a zdražíte lidem mimo jiné léky, dopravu, jídlo v restauraci, vodu a teplo, tedy samé citlivé položky? Čemu tím pomůžete?

Můžete mít radost z nějakých 24 miliard navíc. Na spravení rozpočtu je to žalostně málo, na vyvolání extrémních nálad ve společnosti víc než dost.

Ekonom Pertold jde v rozhovoru k jádru problémů: Česko narazilo, bez reforem úspory nenajde a politici na to nejsou připraveni

Reforma DPH

Zbyněk Stanjura podle ČT připravil největší reformu DPH za posledních osm let. Plánuje dvě sazby namísto současných tří. Základní zůstane 21%, snížená by se sjednotila na 14 %. Řada položek by se ale mohla přesunout do vyšší sazby: např. vodné a stočné, pivo, vstupenky na kulturu. Návrh ještě není ve finální podobě.

Dodejme, že jde o pracovní verzi, kterou ještě neprojednala koalice a o konkrétní podobu reformy daní by se tak ještě vedl politický souboj. „Finální návrhy (...) na téma snížení schodku státního rozpočtu sdělím jménem vlády osobně zhruba za měsíc,“ uvedl v reakci na mediální bouři, kterou pondělní zpráva vyvolala, premiér Petr Fiala.

Mnozí ekonomové již teď upozorňují v první řadě na to, že prostřednictvím vyšších sazeb DPH vláda opět nastartuje inflaci, která je přitom naším největším problémem. Zdraží se totiž hromada zboží a služeb. Navíc tohle primárně zasáhne chudší, kteří jsou na tom už tak špatně. Přitom ODS stále obhajuje zrušení superhrubé mzdy, jímž spolu s ANO a SPD vyřízla ze státního rozpočtu přes sto miliard korun, které zůstaly v kapsách lépe placených zaměstnanců.

Tohle názorně ilustruje, s čím má kabinet problémy. Velká a malá čísla: mávnutím ruky přijde o sto miliard a pak se horko těžko snaží jinde vybrat aspoň čtvrtinu té sumy. A uniká mu přitom celek i detail. Lidé se mzdou nad padesát tisíc přežijí, když jim pár procent ubude, ale zdvojnásobení daně u vody a topení může jiné lidi, kteří se potácejí „nad propastí“, doslova dorazit.

Máme snad ostře pravicový a k chudším lidem necitlivý kabinet? Ne, ani tohle neplatí. Vláda se neumí zbavit ani části z půlmilionové armády zaměstnanců státu, kteří nás přijdou už na 265 miliard ročně. Naopak ji dál rozšiřuje. Ke zpomalení růstu penzí sáhla pozdě, až v nejvyšší nouzi. A vůbec, šetření jí zatím jde jako psovi pastva. Nemůže se dohodnout, není právě invenční, a když už jí něco navrhne její ekonomická rada nebo „staří pardálové“ Topolánek s Kalouskem, nechá to ležet.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem je vládní postup unikátní?
  • Co je skutečně palčivý problém státního rozpočtu?
  • Za co skutečně může Babiš?
  • A proč vládě dochází čas?
sinfin.digital