Vyžírkové jménem republiky: Miloš Zeman na cestách. Komentář Zdeňka Šarapatky

Zdeněk Šarapatka

16. 10. 2017 • 16:36

V českých domácnostech pro ně mají trefný výraz – vyžírkové.  Pozvete jen dva a přijdou čtyři. Navrch  ještě s příbuznými a domácími mazlíčky. Kufry přitom naznačují, že budou i přezimovat, minimálně do ledna. Slušnost tady musí stranou, než se kdo naděje, domácí rozpočet by byl v bodu nula.  A oni jdou zas o dům dál. I Zemanův ansámbl jezdí rád na návštěvy a s ním komplet hradní posluha.  Jde na to s tradiční noblesou, náletům na krajské kasy kvůli nezřízené konzumaci prezidentské kohorty říká něžně pohoštění a  krknám z Hradu delegace. 

Krajská turné prezidenta republiky, v nichž už dávno nejde o lid, ale o volební hlasy, nevadí jenom státním kontrolorům, ale hýbou žlučí už i některým hejtmanům.  Právem,  pokud nechtějí být na tribunách jen za Zemanovy kulisy a za autoritu mít  každou vyšší šarži s manýry Brežněva. Nenasytnost prezidentské kanceláře tu už nezná mezí, kam se vrtne,  vydupe si  hojné rauty i nejdražší hotely. I promile chce jenom z extra luxusu. Becherovka je  už dávno pasé a hradní klasa si teď říká rovnou o koňaky. Panská pýcha k nevíře.

Postavit se Zemanovým nájezdníkům, kteří našli v drancování krajských rozpočtů značné zalíbení,  je  tu zdravý počin. Jsou málem jako kobylky. Čelit choutkám hradní hordy se proto před pár dny rozhodl zlínský hejtman Čunek a ještě před ním, ausgerechnet  na prezidentské trachtaci  za statisíce, proti nim jen zkusmo pípl hejtman Půta z Liberce. Jestli chce Čunek šetřit kraj, nebo jen loví voliče,  není zas tak důležité. Že je ryzí populista tu ví beztak kdekdo, ještě včera táhl po vzoru lidovců Karase a Tollnera, legend bojů za nudu v ložnicích, za kříž proti minoritám od lesbiček po gaye. Jak to má sám zlínský macho by přitom možná byla taky pestrá kapitola, než s ní zmizí do nebe. Teď pro změnu svolal tiskovku kvůli pohoštění Zemana. Jeho třicet tisíc pro prezidentský oběd jen s nezbytným doprovodem namísto půl milionu za kulinářské orgie celé hradní party je trefa do černého.  Že z cizího krev neteče a místo tučného rozpočtu prezidentské kanceláře sahají kvůli Zemanovi do poloprázdné kapsy jenom kraje, mají vyžírkové za úplně samozřejmé. Platili jsme oběd pro devadesát lidí, přitom jich s prezidentem obědvalo jen patnáct, stěžuje si hejtman Čunek. Zbytek prý byla  Zemanova klaka a hned celá rota ochranky.  Stud samozřejmě nikde, zato třískání dveřmi z uražené ješitnosti je tu teď habaděj. Když bude kraj šetřit, Zeman nikam nepojede, a máš to!  Místo Zlína proto balí do Olomouce, tam se prý žinýrovat nemusí.  

Lidovec Čunek je drsná nátura. A pragmatik na entou.  Myslí při tom hlavně na sebe, rychlý sešup  kondice hlavy státu totiž evokuje diagnózu, z níž nebývá úniku. A Čunkův instinkt pro investice do vlastní politické budoucnosti se  Zemanem nespojuje.  Zato Andreje Babiše zlínský hejtman obdivuje,  ten je pro něj perspektivní. Po volbách a po úklidu uvnitř strany by byli jedna rodina. Špatnými  zprávami a zaručenými prognózami rovnou z Hradu se teď navíc tasí kdekdo, od lobbistů přes politické kuloáry až po média. Hostit Zemana jsou prý  předem vyhozené peníze, tvrdí tónem hradního zasvěcence. Čunek má tak pro Zemana leda na kafe. Na „odsud potud“ se tu dávno nikdo neohlíží, arogantní  papalášství vracejí Hradu i s úroky.  

3716289:article:true:true:true

Miloš Zeman se mění před očima. Od hlavy k patě.  O policejních  manévrech  na jeho cestách a  ochrance  jak za Husáka ani nemluvě. Ze Strakovy akademie jezdíval jako premiér přitom jen se dvěma strážci a v jednom autě.  S okny dokořán, kvůli mlze z cigaret, bez humbuku a bez majáku.  Teď jej vozí  jako alípašu, za hradbou půlky policie a s uzávěry v dopravě.  Dřív na něj čekávali lidé  i dobrovolně, dnes je i na náves šikuje Mynář a Veleba.  Hejtman Čunek není hrdina dne,  řekl nahlas, co si druzí dávno myslí.  Proč je jedno, dobrý je každý pokus o normální poměry. Ostatní hejtmani se dál lámou v pase před bonmoty a jsou za stafáž vlastizrádce.  Na svých rodných náměstích.  Přepřáhnou včas, hned v lednu. Na merendy pak budou lákat Drahoše. Bude-li hůř, vytáhnou i častušky, jeden nikdy neví. Český ráj to na pohled…

SDÍLET