Prezident zaslouží pochvalu. Místopředsedou Nejvyššího soudu chce jmenovat Petra Šuka

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Prezident Miloš Zeman přislíbil na dnešní schůzce předsedovi Nejvyššího soudu Petru Angyalossymu, že jmenuje jeho novým místopředsedou soudce Nejvyššího soudu Petra Šuka. Nastoupí tak na místo po Romanovi Fialovi, kterému skončil na začátku letošního roku mandát. Pro justiční prostředí, poslední dobou stižené řadou skandálů soudců a nejnověji také nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, je to výborná zpráva: Šuk má skvělé odborné renomé i všeobecný respekt nejen mezi soudci Nejvyššího soudu, ale mezi právníky obecně.

„Předseda NS Petr Angyalossy dnes jednal s prezidentem republiky Milošem Zemanem o budoucím místopředsedovi NS. Už před časem mu sám navrhl jako vhodného kandidáta předsedu senátu civilního kolegia Petra Šuka. Pan prezident se pravděpodobně chystá právě Petra Šuka jmenovat,“ dočteme se na twitterovém účtu Nejvyššího soudu. Pro ČTK pak přímo Angyalossy uvedl, že prezident „sdělil, že návrhu vyhoví“.

Důležité je, že s návrhem na Šukovo jmenování přišel přímo Petr Angyalossy, mohou tak vytvořit funkční tandem. Ideální je také to, že nadále bude zachováno aktuální rozdělení, kdy dva nejdůležitější muži Nejvyššího soudu reprezentují rozdílné právní obory - předseda trestní právo, místopředseda to civilní. Neboli rozdělí si sféry „vlivu“ i úkoly, každý může mluvit hlavně za svůj obor a odborně ke „svým“ lidem.

Petr Šuk patří k mladší generaci vrcholných soudců, u Nejvyššího soudu působí od roku 2008. Věnuje se zejména obchodnímu právu, intenzivně publikuje, v poslední době zaujal například jeho spoluautorský komentář k zákonu o obchodních korporacích, který loni vyšel už ve třetím vydání v prestižním nakladatelství C. H. Beck. Na knize Šuk spolupracoval například s hlavním autorem tohoto zákona Bohumilem Havlem a legendou oboru a emeritní soudkyní Nejvyššího soudu docentkou Ivanou Štenglovou. Rovněž intenzivně školí, jak pro soukromý sektor, tak i pro českou i slovenskou Justiční akademii.

Zhruba před dvěma lety se očekávalo, že se stane po Vladimírovi Kůrkovi novým předsedou občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu. To, že se tehdejší předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal rozhodl pro Jana Eliáše bylo překvapením, justičním pozorovatelům i řadě soudců Nejvyššího soudu se totiž tehdy zdálo, že nikdo vhodnější než Šuk do funkce nastoupit nemůže.

Je osvěžující - i po kauze s „vetováním“ daňového balíčku - zjistit, že prezident nyní nebude podle všeho experimentovat, ani provokovat a místopředsedu Nejvyššího soudu jmenuje spíše konzervativně a naprosto logicky. Kdyby s tím navíc neotálel a nenechával funkci zbytečně několik týdnů neobsazenou, nešlo by mu tentokrát překvapivě vytknout vůbec nic. 

Justice se změnila. Dřív daleko více platila pravidla, i ta gentlemanská, říká Roman Fiala

SDÍLET
sinfin.digital