Zemřel Michail Sergejevič Gorbačov. Politik a státník, jemuž má být svět včetně nás za co vděčný

Zní to neuvěřitelně, což? Komunista, navíc „hluboce věřící“, přesvědčený komunista, jemuž má být svět za co vděčný… Přesto tomu tak je. Kdyby v době, kdy „Říše zla“, jak Sovětský svaz trefně nazval americký prezident Ronald Reagan, spěla pozvolna a potom velmi rychle k zániku, stál v jejím čele někdo jiný, nějaký zavilý studenoválečník, mohly to být docela klidně „poslední dnové lidstva“, jak zní název zapomenutého romaneta Jakuba Arbese. Mohly, opravdu mohly, i když se to dnes zdá stěží uvěřitelné. Gorbačov byl ale nejen šéfem sovětských komunistů, nýbrž i světovým státníkem a politickým realistou, který na rozdíl od většiny svých spolustraníků rozuměl tomu, co se v SSSR, v jeho satelitech i ve světě děje, a podle toho jednal. Za naši dnešní svobodu proto můžeme děkovat i jemu.

Celý Gorbačovův život (1931–2022) byl ostatně dost neuvěřitelný příběh. Rodák z vesničky Privolnoje poblíž Stavropolu neměl úplně snadné začátky – jeho rodinu těžce postihl jak hladomor, jenž byl jedním z důsledků Stalinovy překotné kolektivizace a industrializace země, tak tzv. „velký teror“, likvidace skutečných i domnělých nepřátel strany a samotného „voždě“. 

Navzdory tomu vystudoval práva na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova, později také dálkově stavropolský Zemědělský institut, už dávno jako člen strany, do níž vstoupil v jednadvaceti letech a v níž začal díky své inteligenci, kterou vysoce převyšoval drtivou většinu ostatních soudruhů, a díky schopnosti získat si vlivné přátele, stoupat rychle nahoru. 

V polovině sedmdesátých let už byl poslancem a na konci desetiletí kandidátem Politbyra ÚV KSSS, od října 1980 pak jeho řádným členem. Vzhledem k tomu, že mu ještě nebylo ani padesát let, to byl v přestárlé sovětské gerontokracii pozoruhodný výkon.

A pak už to šlo ráz na ráz. Jako chráněnec a protégé dlouholetého šéfa KGB (1967–1982) a v letech 1982–1984 generálního tajemníka ÚV KSS Jurije Andropova se Gorbačov rychle dostal mezi nejvyšší stranické špičky a po smrti Andropovova nástupce, senilního Konstantina Černěnka („gensekem“ v letech 1984–1985), kdy dokonce i Politbyro, jak alespoň píše Karel Durman, žertovalo na téma „schválně, jestli všichni umřeme jako generální tajemníci“, byl v březnu 1985 coby čtyřiapadesátiletý „mladík“ zvolen do jeho čela. Sovětský svaz, ani Západ, ani svět netušily, co je v následujících letech čeká.

Michail Gorbačov
sinfin.digital