Tech Magic: Jak jsem poprvé volil pomocí AI

GLOSA JANA STRMISKY | Jaký je nejlepší nástroj na zpracování komplexních dat? Když už mi umělá inteligence zefektivňuje práci a každodenní život, proč by za mě nemohla i volit?

Pokud bych chtěl zodpovědně nastudovat, který z kandidátů do voleb je pro mě ten správný, znamená to pro mě desítky hodin práce: Zmapovat si jeho historii, zaznamenat úspěchy i průšvihy, srovnat konzistentnost v názorech a analyzovat osobnostní profil. Politiku totiž dopodrobna kontinuálně nesleduji, a nejsem myslím sám.  

Tohle množství času mi ale připadá jako nesmyslná investice. Takže pokud nejste každodenní čtenáři INFO.CZ a místo sledování politiky prioritizujete jiné věci, stáváte se velice lehce zmanipulovatelní. Stačí, když Marek Prchal vytvoří a po sítích rozhodí úderný předvolební plakát, když leader rozdá koblihy nebo leaderyně zatančí na TikToku, nebo je prostě něco „víc sexy“ – a celá ta slavná demokracie, v níž má převážit mínění většiny, je v háji.

Nejsem pro zastupitelskou demokracii současného střihu, jsem spíš pro anarchokapitalismus (který je někdy označován za skutečnou demokracii), ale to je už jiná písnička.

I přesto chodím k volbám, jen už nechci té šarádě věnovat víc času, než je nutné. Co ale určitě chci, je se informovaně rozhodnout. A jaký lepší nástroj na zpracování dat než strojové učení a neuronové sítě mi v tom dokáže pomoci?

Je sobota 8. června dopoledne a já mám už jen dvě hodiny do uzavření volebních místností – takže je nejvyšší vypromptovat AI, aby mi pomohla zpracovat vstupy a rozhodnout se co nejzodpovědněji podle mých preferencí.

Používám ChatGPT-4o

Vedle nejnovější verze ChatGPT mám k dispozici i Barda a další LLM modely, dostupné přes offline aplikaci „Jan“, ale nakonec používám stejně jen džípítíčko. 

Už mám protekčně i jejich aplikaci ve svém Macu, ale zatím stále čekám na launch alfa verze nového přirozenějšího komunikačního rozhraní. Až bude, budu si moci zrychlit a změnit styl odpovědí, a taky mu lépe skákat do řeči. 

Ale i oldschool verze, kterou jsem tentokrát použil, je skvěle funkční.

Trvalo mi to asi hodinu

To už je docela zásadní zefektivnění předvolebních debat pro informované rozhodování voličů. Naše video je jen stručná ukázka – ve skutečnosti jsem se vyptával na mnoho dalších věcí, např. jak vlastně fungují evropské volby a jak zvolit správnou volební strategii. 

GPT mi doporučil vybrat si zásadní myšlenky, které jsou pro mě důležité, a pak hledat seskupení, která jsou s mými cíli kompatibilní. Ty pak půjdou do koalic, které je budou prosazovat. Při analýze kandidátů jsem se zaměřoval na jejich kontroverze a využíval AI k získání relevantních informací.

GPT měl ale problém s aktuálními kandidátkami. Neustále doporučoval i politiky, kteří nekandidovali. Vyfotit volební lístek moc nefunguje, GPT má stále mnohem horší rozpoznání dokumentu z fotky, než když zadám vstupy slovně.

Halucinace mi nevadí

Člověk musí být samozřejmě ostražitý, GPT nenahrazuje (zatím) vyhledávač Google. Nejsou to ani zdaleka certifikované „pravda pravdoucí“ odpovědi. Musíte počítat s tím, že cokoli může být fake. Něco jako když se bavíte s geniálním lhářem a musíte být neustále ve střehu. Ale zároveň by bylo hřích jeho mozek nevyužít.

Když máte pochybnosti, je lepší sledovat psaný výstup. GPT vám ukazuje zdroje svých tvrzení včetně hyperlinků. I ty mohou být samozřejmě halucinace.

GPT se už nyní učí kontinuálně a pamatuje si historii našeho rozhovoru, pokud nepřekročíte počet tokenů, jaké má v paměti. Takže si pamatoval můj názor z dřívější diskuze na podporu Ukrajiny a zohlednil ho ve svých odpovědích. To je fajn, ale musíte s tím počítat a vědět, že to může zkreslit odpovědi na vaše další dotazy.

A jak bude ten vývoj pokračovat?

Je úplně jasné, že nejpozději během dalších eurovoleb (v roce 2029) budeme mít každý svou vlastní natrénovanou AI. Ta bude z mého dlouhodobého chování vědět mnohem lépe než já, jaké jsou moje priority a kdo by měl být ten správný kandidát. A bude to mnohem přesnější než doporučování na Spotify. 

Jasně, hrozí zde na druhou stranu obrovská rizika, že firma, která bude tenhle nástroj provozovat, pokřiví výsledky ve svůj prospěch. Protože co když Meta nebo Microsoft nenápadně doporučí stranu, která nebude chtít zdanit korporace a bránit jejich byznysu? Klidně si to dovedu představit, a při masovém využití AI to může být zásadní.

Je ale každopádně jasné, že tradiční volební kalkulačky budou nahrazeny personalizovanými chatovacími roboty, kteří budou znát naše preference a hodnoty do největšího detailu. Tím se zjednoduší rozhodování voličů a poskytne se jim okamžitý přístup k relevantním informacím o kandidátech. Pro politiky noční můra, pro mě naopak. Přijde mi to lepší než předvolební koblihy.

Současný vývoj směřuje k zavedení automatizované bezvolební demokracie

A taky si dovedu představit, že by v budoucnosti volby mohly probíhat zcela jinak. Personalizovaní AI asistenti by mohli na základě našich preferencí automaticky doporučovat optimální kandidáty.

To by mohlo vést k situaci, kdy se samotné volby stanou redundantními, protože každý občan bude mít jasnou představu o tom, kdo ho nejlépe reprezentuje. Taková bezvolební automatizovaná demokracie, která se instantně transformuje a reformuje pouze na základě chování jednotlivých občanů.

S vývojem AI ke stále vyšší míře sofistikovanosti bude samozřejmě klíčové, jak jsou nastaveny algoritmy a kdo má nad nimi kontrolu. Existuje totiž velké riziko, že by někdo mohl s těmito systémy skrytě manipulovat a ovlivňovat tím voliče ve svůj prospěch. Zásadní roli v tom, jak budou tyto technologie přijímány a využívány ve společnosti, tak bude hrát transparentnost, etika a v neposlední řadě regulace.

Je to pro vás krásný nebo zlý sen? No stress, tohle je čistě akademická otázka. Politici jsou ti pověstní kapříci, kteří si rybník nevypustí. Počkám si na anarchokapitalismus.

Nová éra ve vzdělávání a byznysu: Jak může AI nastartovat inovace

Generativní umělá inteligence v EU: Jak AI Act ovlivní další vývoj velkých modelů?

Tech Magic: Nejlepší nástroj od stvoření hudby. Tohle fakt nazpívala AI?

sinfin.digital