Tech Magic: Nejlepší nástroj od stvoření hudby. Tohle fakt nazpívala AI?

Máme tu opravdové digitální kouzlo! Suno AI je neuvěřitelně zábavný nástroj, který zpřístupňuje tvorbu hudby úplně komukoli. Naučte se triky, jak z toho dostat co nejvíc, a vytvořte si svou první písničku právě teď.

Update 14. 2.: Kredity se vám ve free verzi každý den dobijí znova.

Aby bylo jasno, tohle není žádný DAW software, není to opravdové skládání (na takovou věc mám tip na konci článku). SunoAI je spíš styl „hoď do toho cokoli, a něco zajímavého z toho vypadne“. 

Je to samozřejmě záměrně blbuvzdorný proces pro lidi, kteří se chtějí jen pobavit, ale přesto jsou výsledky neuvěřitelné. Ještě jednou, já sám taky hraji na hudební nástroje a živé hraní mi tohle nenahradí, ale je to prostě jiná cesta. 

Nebuďte tedy jako Noam Chomsky nebo další dědci novináři, tvrdící „stejně to jen interpretuje to, co to jednou slyšelo“ a „pořádný článek/písničku to nikdy nesloží“ a další nesmysly. Protože co jiného je Noam než stroj na reprodukci myšlenek, které už jednou slyšel, se špetkou halucinací k tomu?

Takže pojďme na SunoAI, demokratizující hudebního proces i pro každého neandrtálce bez hudebního sluchu. Co jsou klady a zápory a jak na to?

Tady je přezpívaný kousek našeho článku k Putinovi. Metal tomu docela jde 🤘 (Schválně všechny výsledky vkládám jako video, abyste viděli i originální texty. Umí to stáhnout samozřejmě i prosté audio nebo nasdílet link).

A tady je přezpívaný první odstavec tohoto článku. Je zajímavé, že u všeho  co jsem dosud vytvářel, má AI u prvních slov problém s jazykem, tedy českou výslovností, a teprve až zhruba od druhého verše se rozezpívá a je tomu rozumět :-).

A to samé ve verzi nu-jazzu:

Funguje to jednoduše

  • Vytvoříte si účet a dostanete na začátek kredity na 5 „písní“ (resp. 50 kreditů).
  • Přepnete na custom mode.
  • A pak napíšete text písně (klidně česky). Ideální výsledek je na 8 veršů (řádek). Umí to samozřejmě vygenerovat text samo, když jste impotentní nebo líní.
  • Napíšete styl hudby (anglicky). Resp. nejlépe klikejte na tlačítko doporučující žánry a u něčeho zůstaňte.
  • A dáte nějaký název pro sdílení.
Přepněte na custom mode!

Dáte generovat, a vytvoří to vždy rovnou 2 verze písně. Jedna je většinou nepoužitelná nebo nezbývá, resp. zapomene použít váš text. 

Takže kredity letí rychle. Než s tím začnete, nevyplácejte si zbytečně první pokusy. Když vás to chytne, připlatit si můžete od 8 USD/ měsíčně, což je už 2500 kreditů, prioritní přístup ve frontě (to se opravdu hodí) a další věci. Nicméně na střednědobé hraní můžete použít klasický český škudlilský trik s přihlášením do SunoAI přes další a další účty.

Zrapovaný kousek z mého minulého článku o volbách v Indonésii. Tohle už má opravdu umělecké ambice 🔥 Taková trochu brněnská scéna? :-)

A už jsme dlouho neměli žádný metal! Tak tady je plná verze songu nazpívaného z názvu článku. Zvlášť jsem se vyžil v refrénu :-). A to buďte rádi, že neslyšíte, jak to hraju v IRL na housle 🔥🔥🔥

Má to už vestavěný i Microsoft Copilot, ale…

Microsoft má partnertství se SunoAI, takže si podle mého náčrtku můžete zapnout Suno v Copilotovi a dát stejný příkaz tam. Bohužel tohle nemohu doporuči. Buď to totiž ani po desítkách minut nevyplivlo výsledek, nebo to nebylo moc dobré. 

Musíte tam taky striktně upřesnit, že chcete výstup v češtině. Výsledek navíc nejde přímo jednoduše embedovat ani stáhnout, jen sdílet link. Tady konec písničky opět doplnil kreativně angličtinou.

Zapnutí je jednoduché, čekání dlouhé, výsledek silně omezený.

Je to epické

Epické je to, že to negeneruje jen náhodné melodie, ale umí to i instrumentální skladby, které dokonale ladí s tématem a náladou vaší písně. Ať už potřebujete jemnou klavírní melodii nebo dynamický kytarový riff, je to tady a téměř hned. Taky podobně jako v GPT můžete dále rozvíjet svůj prompt. A výsledek má překvapivě dobrou kvalitu zvuku.

Není omezen ani krátkou stopáží, ale můžete navázat promptem tam, kde jste skončili a píseň nebo skladbu rozvíjet donekonečna. Poskládat si to ovšem musíte v něčem jiném. 

Je taky trochu matoucí, že když jednou pokračujete, už to pořád navazuje dál a dál. Musíte to vyčistit tlačítkem CLEAR, abyste začali nový styl a písničku.

Podobně jako v GPT můžete dále rozvíjet svůj prompt. A nebo si nechat dovytvořit celý song. Chce to všechno spousty pokusů a omylů. Pořád ale rychlejší než se jít naučit zpívat 😂

Je to ale ploché

  • Je zajímavé, že i když dáte SunoAI nějaký text a on dozpívá to, co chcete, ale tak nějak se mu chce pokračovat, doplní váš song anglickým žvatláním :-)
  • Když jsem zvolil techno, žádný zpěv to tam (správně v rámci žánru :-) nevložilo.

SunoAI je opravdu zábavný nástroj, jakkoli neumožňuje příliš velkou tvůrčí invenci, takže vás asi přestane za chvíli bavit. Výsledky jsou emočně prostě ploché. Ale to je nejspíš otázka času.

Je jasné, že jsme na prahu další hudební epochy. Stejně jako kytarové krabičky stvořily punk a DAW elektronickou moderní hudbu, nyní je tu něco dalšího.

Na to jak je to neuvěřitelně návykové 🎸 je to za pár šušňů.

A něco pro profíky

A ještě slíbený profi nástroj. Nejlepší AI online nástroj pro audio mastering je nyní s přehledem LANDR.

Podle odborníků už funguje často lépe než opravdová práce mistrů. Používají ho audioinženýři od Gwen Stefani, Lady Gaga i Snoop Doga. Plus 5 milionů dalších profesionálů. Nejlépe 24bitový hi-res file nahrajete do cloudu a vygeneruje vám to 3 různá doporučená nastavení a hlasitosti. Vše za 12 USD/ měsíčně, včetně uploadu finální nahrávky do streamovacích služeb à la Spotify. V ceně jsou i pluginy do vašeho oblíbeného DAW.

Mastering Assistant od Apple je opravdu jen asistent. Žádná kouzelná hůlka. Zatím.

S trochu podobným nástrojem přišel nedávno i Apple do svého nástroje Logic Pro. Jmenuje se to Mastering Assistant. Funguje to ale úplně jinak než LANDR. Hodíte to na finální mix a vytvoří to jakési doporučení. To si pak ale musíte nastavit na svém mixu. 

Pro mě, amatéra, je to už příliš složité a nejsem s tím schopen nic jednoduše udělat „na jeden klik“, ale profíci mají plnou kontrolu. Moji akustickou nahrávku to jen přeřvalo, elektronický track vylepšilo. 

A jaký je váš nejoblíbenější nástroj na hudbu? Hned po kytaře a bicích, samozřejmě.

A nyní prosím povstaňte, na závěr zazní česká hymna:

Jak AI promění volby: V Indonésii se temný generál změnil na milovníka koček. A asi vyhraje

Tech Magic: Jak hacknout Tinder | superzákaz AI v EU | otestovali jsme něco lepšího než Google

sinfin.digital