Tech Magic: Jak hacknout Tinder | superzákaz AI v EU | otestovali jsme něco lepšího než Google

Další díl našeho technologického seriálu – pro všechny, jimž technologie připadají stále více jako nepochopitelná kouzla, ale stejně tak pro ty, kteří ocení rychlý a stručný souhrn aktuálního dění.

🤥 Dezinformace od AI jsou věrohodnější než ty vytvořené lidmi

Už před časem jsme zjistili, že fotky generované AI jsou pro nás věrohodnější než skutečné portréty. Jev se jmenuje „AI hyperrealismus“. Výzkum také odhalil, že lidé, kteří udělali nejvíce chyb při detekci AI tváří, byli paradoxně nejvíce přesvědčeni o správnosti svých úsudků. 

Tento jev, známý jako efekt Dunning-Kruger, naznačuje psychologickou zranitelnost vůči AI hyperrealismu, což může vést k problémům, jako je například AI Catfishing (vytvoření falešných online identit) s podvodnými AI generovanými profily.

A nyní zjišťuje jiná studie, že úplně stejně to může být i s texty – jazykové modely jsou lepší než lidé ve vytváření dezinformací. Podle jejích výsledků mohou být dezinformace vytvořené LLM formulovány tak, že jsou přesvědčivější a těžší na odhalení než dezinformace vytvořené člověkem.

Příští volby už budou pod taktovkou AI: „Obávám se vlny deepfake videí, Prchala ale zatím ChatGPT nenahradí,“ říká marketér Bruna

Mohou zahrnovat sofistikovanější jazyk, přesnější výběr slov nebo mohou být adaptovány tak, aby lépe odpovídaly kontextu a cílovému publiku. Prostě stroje už se zdají být chytřejší než my a jimi generované „lži“ jsou tedy i hůře rozpoznatelné.

🍆 Muž, který hacknul Tinder

Tenhle chlapík – Aleksandr Zhadan – vycvičil robota, aby procházel a selektoval profily Tinderu na základě jím zadaných preferencí. Robot pak ženám s pomocí ChatGPT posílal zprávy tak, aby se jim zalíbil. Komunikoval s více než pěti tisíci ženami. Nyní, o rok později, je zasnoubený s jednou z nich – poté, co mu ChatGPT navrhl, aby ji požádal o ruku.

Tohle je už kriticky blízko k vizi toho, že budeme mít každý svého avatara, ten bude „randit“ s ostatními avatary, a teprve až se s někým „vyspí“ nebo dokonce až s tím protějškem vychová virtuální děti, dá nám vědět „match“ a půjdeme na první rande. Pokud ovšem ještě něco takového bude v té době existovat. Dávám tomu rok, maximálně dva tři.

Aleksandr Zhadan se svou přítelkyní, vybranou díky optimalizaci Tinderu

🔍 Otestovali jsme Perplexity. Je to nástupce Google?

Pavel: Taky máte pocit, že ve výsledcích Googlu je nějak příliš mnoho sponzorovaných odkazů a k tomu, co hledáte, se proklikáte až po dlouhém scrolování? A když už, tak vás stránka vyhodí, protože používáte adblocker nebo nepustí přes paywall? Tak pozor, mám pro vás jednu Superpower Feature!

Perplexity nabízí skvělé rozhraní pro vyhledávání na webu. Používám ho hlavně na research. Perplexity vyhledané  výsledky hezky a přehledně shrne a poskytne ty nejrelevantnější odkazy – zvlášť pokud potřebujete jít v tématu hlouběji. Umí toho ale i mnohem víc.

Pokud potřebujete něco zjistit jednorázově, bohatě si vystačíte s free verzí. Pokud potřebujete více iterací nebo Perplexity používáte často, už narazíte. Limit dotazů v rámci free verze se obnovuje jednou za 4 hodiny. Profi verze vás pak přijde na 20 dolarů, stejně jako ChatGPT.

Zapněte si copilota pro podrobnější výsledky.
Doptávejte se dál. Nechte si k výsledkům nahodit obrázky nebo videa.
Pod „Sources“ najdete nejrelevantnější odkazy, které si sami můžete proklikat. Výsledky pak můžete jednoduše sdílet s ostatními.
Potřebujete se zaměřit na vědecké články? Můžete. Stejně tak třeba můžete zkusit štěstí s „horkými investičními tipy“ z Redditu. Můžete taky přiložit dokumenty a doptávat se na ně (ATTACH).
A jak je to s češtinou? Podobně jako u Harpy z minulého dílu si v nastavení účtu můžete vše přizpůsobit.

📺 Dodejte AI zvědavost, a bude sledovat televizi navždy

Většina systémů strojového učení pouze získává a analyzuje informace, které do ní vkládá člověk. Co když ale systém nastavíte tak, že bude sám dychtit po vědění a bude se chtít učit nové věci? 

Nový výzkum od OpenAI společně s vědci z UC Berkeley a University of Edinburgh zjistil, že když algoritmu zadali jednoduchou „definici zvědavosti“, dokázal bez jakýchkoli informací poskytovaných člověkem dohrát i porazit více než padesát videoher.

Jenže i zvědavost má svou cenu. Protože byla AI odměňována za objevování nových věcí, někdy zemřela schválně jen proto, aby viděla obrazovku s nápisem Game Over. Jindy se stala „závislým feťákem“ na sledování virtuální televize až do svého sebezničení. Přepínala donekonečna kanál za kanálem, jen aby našla něco nového.

Že překladatelé nebudou mít co žrát? AI mění hru, ale ne tak, jak se čekalo

🧠 Ovládnou big tech korporace veškeré vědění na Zemi?

V Google ani Microsoftu se zatím nesmějí. Rostou sice příjmy, ale firmám taky nebetyčně rostou náklady na budování infrastruktury, takže – jak píše Reuters – investoři zatím spíš reptají. To ale není odpověď na otázku, jestli nás zválcuje několik dominantních hráčů a ovládne vědění lidstva, nebo ne. Zatím to dost vypadá na první variantu, ale za mě svitla naděje té druhé.

Mistral AI je francouzský „jednorožec“ a jedna z mála úspěšných firem v AI na starém kontinentu. Je to v podstatě konkurent OpenAI – ale s tím rozdílem, že vzývá open source, tedy otevřenější přístup (ale to i Meta). A právě únik z Mistralu ukazuje, že by měl mít jejich jazykový model kvality dosahující úrovně GPT4.

To je celé velké znamení toho, že i relativně malí hráči a konkurenční modely se rychle dotahují na uzavřené modely OpenAI a Google. Jinými slovy – budoucnost informací by mohla být svobodnější, než se teď obáváme.

Šifra mistra Zuckerberga. O důvěryhodnosti médií mají rozhodnout jen tyto dvě jednoduché otázky

FUN FACT: Francie zažívá jako jediný stát na kontinentu AI renezanci. Proč? Podle Paula Barbaste, spoluzakladatele Inclusive Brains (neurovědního startupu) je to hlavně o penězích: „Pracovníci, dokonce i ti seniorní, kteří jsou zběhlí v AI, jsou mnohem levnější než jejich protějšky v Kalifornii. Je to čtvrtina nákladů.“ řekl. „A francouzská vláda ještě k tomu platí polovinu.“ Ale i když už je někdo superúspěšný, jako třeba společnost Hugging Face, zakladatelé se stejně přestěhují do USA.

Abych byl ale fér, podobný problém řeší celý svět, včetně třeba Koreje. Dnešní inovace potřebují venture kapitál, a ten je v USA a Číně.

👂 Drby: Nová Siri v češtině

Apple samozřejmě pracuje na iOS 18 a podle úniků v této verzi používá ChatGPT. Už kód iOS 17.4 totiž naznačuje, že Apple testuje čtyři různé modely „umělé inteligence“. Téměř jistě ale Apple bude mít vlastní model, ChatGPT používá jen k testům.

Cílem je zapojit LLM model, který data zpracovává lokálně v telefonu – v duchu firemní politiky bezpečnosti. Financial Times tvrdí, že Apple se na to už potichu připravuje. Je samozřejmě jasné, že se AI u Apple nebude jmenovat AI, ale nějak vznešeněji :-).

Google má jiný přístup, a naopak bude zprávy zpracovávat v cloudu. Což je samozřejmě bezpečnostní riziko. Ale zároveň uvidíme, jak dlouho Apple tuhle přesilovku vydrží. Lidé budou chtít všechny ty nádherné nablýskané nové funkce AI a bude jim fuk, kdo o nich co ví. 

Jen si vzpomeňte, jak lidé používají Instagram. Vidím to i na sobě, taky se často raději zeptám ChatGPT v telefonu, než abych si to šel někde oldschoolově googlit. Natož se ptát naprosto tupé Siri 😅.

Mimochodem i Bard (možná se přejmenuje na Gemini) bude samozřejmě už česky.

Generování obrázku přímo v mobilu od Google Mobile Difussion.

Modely běžící na zařízení jsou logicky zatím bídné vzhledem k potřebnému výkonu, ale na něco tupějšího se to může hodit, zvlášť v hybridním provozu. Google představil model Mobile Diffusion, který umí generovat fotky přímo v mobilu. Na špičkových mobilech iOS a Android generuje fotky 512x512 pixelů za méně než půl vteřiny. Překvapivě rychle.

Mobile Difussion. Chcete kočičku. Ale jakou?

🚨 Evropský superzákaz AI

Ano, takhle ostře tomu říkám já. Vysvětlím. 

Je to tady – EU definitivně schválila AI-Act, kterého se obával celý Big Tech. Mohlo to být dokonce ještě mnohem horší, ale přesto nás to stahuje dál do spirály stále zaostalejšího (a chudšího) kontinentu.

Co na tom mělo být dobré:

  • Ochrana práv občanů: Zákon klade důraz na ochranu základních práv a bezpečnosti občanů. Měli byste mít jistotu, že systémy, které používáte, jsou bezpečné a respektují vaše soukromí a práva.
  • Transparentnost AI: Jako občan byste měli být informováni, když interagujete s AI, a měli byste rozumět, jak jsou vaše data používána.
  • Prevence zneužití AI: Zákon se snaží zabránit zneužití AI v kritických oblastech, jako jsou biometrická identifikace a dohled v reálném čase, což má přímý dopad na soukromí a osobní svobody občanů.

To jsou vše oprávněná rizika, nad kterými je potřeba být na pozoru. Bohužel provedení formou nepřehledné sady zákazů je typický úřednický paskvil od lidí, kteří netuší, jak lidé AI používají a jak neuronové sítě fungují. Kdyby vznikl oheň později než EU, byl by zakázaný a ještě by se na tom vysvětlování zákazu živily desetitisíce lidí.

Zkrocení „zlé“ AI: Evropa zavede jako první na světě regulaci umělé inteligence

Na první pohled 258 stran hutného textu popírá základní princip demokracie – tedy to, že má být právo pochopitelné a srozumitelné. Dokonce i když se Tomáš Kapler pokusil toho blábolu udělat shrnutí, nedá se to číst a je to plné frází, na jejichž výklad budou potřeba další hromady právníků a úředníků.

Kdybychom byli v osvícené historii, kdy vyhlášky četli poslové na náměstí, hned by se ukázalo, jaká je to celé hloupost. Když už, tak tohle celé šlo přece udělat jako krátké rozšíření GDPR.

Už před lety jsem psal o tom, že v ČR máme vysoce přes 2 miliony zákazů a ani sám stát už dokonce není schopný zjistit ani jejich počet. A zhoršuje se to exponenciálně, stejně jako se množí dopravní značky na silnicích, které už nikdo nesleduje. To je důsledek toho, že si naše evropská civilizace myslí, že všechny ochrání a zachrání před sebou samými. A nejlépe nějakou další vyhláškou.

Kdy si to koupím: Bohužel se to už stalo. Zkusím reklamovat ve volbách, ale za mě už je naše zřízení nereformovatelné shora a jediná cesta z toho ven je válka. Ale totální, kdy se naprosto přeorganizuje celý kontinent. Je mi líto.

Velká Británie: Ve stejné chvíli vláda v UK řeší to, že je důležitější technicky nezaostávat a nezaspat chvíli, kdy si big tech společnosti kolíkují území na další desítky let. Spíš než strašit nejistými hrozbami a rychle preventivně něco regulovat. Angličané tak sice technicky zaspali stejně jako my, ale aspoň si zachovali zdravý rozum.

USA: Zvláštní obavy ze síly kartelu mají Američané z partnerství OpenAI a Microsoft. Stejně jako další hráče – Amazon, Anthropic a Alphabet – ho vyšetřuje americká Federální obchodní komise (FTC). Přesto se zdá, že obavy nejsou na místě, protože AI technologie se začínají diverzifikovat. Viz zpráva o Mistral AI.

👨‍⚖️ Soudy o technologie

Podle Itálie porušuje ChatGPT zákony na ochranu soukromí. Ale koho to trápí, že? 

Dál je tu žaloba na AI, která vytvořila stand-up komika. Obhajoba se hájí tím, že to vlastně udělali lidé :-). 

Amazon nakonec nepřevezme vysavačovou společnost iRobot, za kterou chtěl dát 1,4 miliardy USD. Evropská unie to hrdinně zakázala, protože by to prý byl moc velký obr. Akcie iRobot se propadly a firma propustí 350 lidí. Díky.

🏰 Disney podlaha Holo Tile Floor pro VR

Jeden z problémů pohybu ve VR je ten, že se ve skutečnosti nepohybujete. Lanny Smoot z laboratoří Disney proto stvořil podlahu, která ujíždí pod nohama, a tak můžete chodit sem tam, aniž se někam dostanete. Disney neprozradil žádné detaily, ale nejsou to jen tak kuličky na podlaze, jak to vypadá na první pohled, ale mohutná platforma, vhodná spíš pro zábavní parky.

Na rozdíl od běhacího pásu ale na tom může stát několik lidí současně a pohybovat se různými směry. Podlaha dokáže rozpoznat, kde a jak lidé chodí, a reagovat v reálném čase. Jasně, z hlediska tradičního smyslu hmotného světa je to úplně na hlavu, ale pro aplikace ve VR a zábavní parky to může být naprostá bomba.

Kdy si to koupím: Zatím stačí v Disneylandu.

Čeští vydavatelé se po roce shodli na kolektivním správci pro jednání s Big Techem. „Zájmy jsme konečně sladili, teď musíme ‚nahnat medvěda‘,“ říká Kábele z ČTK

Tech Magic: Vyzkoušeli jsme více než 100 úžasných AI funkcí + další novinky týdne!

sinfin.digital