Tech Magic: Vyzkoušeli jsme více než 100 úžasných AI funkcí + další novinky týdne!

Náš nový pořad Tech Magic. Pro většinu lidí se technologie stává stále více nepochopitelným kouzlem. My vám ale ukážeme, jak technologii proměnit v superschopnost.

Než se začneme bavit o tom, co nás čeká v „daleké budoucnosti“, tedy v řádu týdnů 😅, nejdříve přineseme praktické tipy využitelné hned:

🎼Harpa

Skvělé rozšíření do Chrome, ke stažení zde. Momentálně naše jednička. Na rozdíl od samotného ChatGPT je to skvěle použitelné i v neplacené verzi. HARPA má totiž hybridní AI engine a pracuje s OpenAI GPT-3 & GPT-4 API, ChatGPT, Claude2 a Google Bard. Díky Claude (který zatím sám o sobě není dostupný v ČR) umí pracovat s texty dlouhými 30 000 slov (což je zhruba 100stránková kniha). Možnosti jsou tedy úžasné.

Jedním kliknutím uděláte shrnutí webové stránky nebo videa na YouTube. Dalším klikem si třeba vygenerujete nový podobný článek nebo post na sociální sítě.

Co to umí?

Naprosto to mění způsob práce s webovou stránkou i vyhledávačem. Umí shrnout obsah mnoha hodin videí na YouTube, textů na webu i článků. Když nevíte, jak začít, máte předpřipravenou stovku hotových příkazů, jako jsou webové automatizace, psaní článků, e-mailů, SEO analýzy, analýza PDF a textů, které do toho nahrajete. 

Ve spolupráci s Googlem zvládá pokročilé vyhledávání, na základě vašich vlastních dat napíše životopis, příspěvek na sociální sítě, životopis, báseň, navrhne prompt pro Midjourney, přeformuluje text, zkontroluje gramatiku. Ale také dokáže hlídat změny na stránce a poslat notifikaci, když třeba web přestane fungovat nebo se objeví něco nového atd. atd.

Takhle to třeba můžete použít. Řeknete, ať to vygeneruje na základě článku tweet, nebo naopak článek na váš vlastní blog libovolné délky a stylu.
Když chcete, necháte si naklonovat svůj vlastní styl psaní. Když pak potom píšete kamarádovi nebo třeba článek do časopisu, bude to ve vašem duchu.

Tohle všechno budou muset brzy povinně umět všechny prohlížeče a operační systémy, ale v Harpa to máte integrované hned dnes.

Jediné, co je paradoxně trochu otravné, je, že těch funkcí je tak moc, že musíte vždy dlouze přemýšlet, jak to použít, zapnout a co zvolit. Za nás to chce ještě zapracovat na UX. Nicméně určitě zkoušejte a instalujte do svého prohlížeče.

Pozor: trochu matoucí je první dojem. Příkazy tlačítek jsou v angličtině, a tak to i český text zpracovává anglicky. Musíte jít do nastavení a změnit výchozí jazyk na češtinu. Příkazy se zadávají pomocí lomítka.

Tady najdete v nastavení češtinu.

AI se sice „řítí“ i do klasického Chromu, ale zatím je to jen třídění složek a další podružnosti. A ještě jen v experimentálním módu. Je zábavné pozorovat, jak svého času nejdivočejší Big Tech dravec uvízl v zajetí své velikosti. Stáří (a smrt?) platí i na korporát.

🪪Digitální občanka

Světem letí stále dokonalejší inteligence, a u nás… máme konečně občanku v mobilu. Prokazovat se s tím můžete na některých úřadech. Tedy zatím jsou to spíš jen ministerstva. A až 1. července služby jako policie a sociálka. A až v roce 2025 se přidají místa jako školy nebo pošta. Jestli tedy opravdu chcete, stáhněte si aplikaci ve svém App Store, přihlašte se pomocí identity občana nebo bankovní identity a stát už o vás ví zase o něco víc 🤙 Možná jste bystřejší než my, napište nám, ale na žádnou další přidanou funkci jsme v době bankovní identity a správců hesel nepřišli.

@Nová funkce GPT mention!

Naprosto skvělá funkce, kterou včera potichu zavedla OpenAI. Dosud jste agenty (GPTs) mohli používat jen odděleně v samostatných chatech, takže neznali souvislosti pokračující konverzace. Nyní stačí napsat zavináč a odkázat na vašeho vlastního nebo vámi používaného agenta, a ten se sám zapojí do konverzace.

Na příkladu (viz foto) jsme si tak vyvolali svého vlastního agenta „Gramar Nazzi“, do kterého jsme už dříve nahráli pravidla českého pravopisu a zadali mu ještě další pokyny. Ten text zkontroloval a opravil – my tak můžeme hned pokračovat dál a navázat.

Co je ještě lepší, že agenti na začátku chatu už nezdržují nahráváním a zpracováváním zdrojových podkladů v delších promptech (v našem případě pravidla pravopisu), ale je to instantně hned. Skvělé!

Praktická ukázka gramatického nácka vlastní výroby.

Pozor: Agenti GPTs fungují jen v placené verzi 4. Jestli nemáte těch 20 USD měsíčně, používejte raději verzi 4 skrytou (zatím zdarma) ve službě Copilot od Microsoftu. Není to úplně to samé, neumí to ty přidané služby jako třeba zmínění agenti, ale za ty peníze je to o světelné roky lepší než GPT-3.5. Nově nabízí dokonce Microsoft ke stažení i Copilot oficiální aplikaci pro iOSAndroid.

Meta vs. Apple vs. OpenAI vs. Číňani. Řekneme si za dva roky. Foto: Apple

🎿Co je největší lákadlo na Apple Vision Pro?

Musíme zmínit i něco z „hmotného“ světa, i když je to zatím jen pro šílence. Přiznáme se, že jsme zatím nezkoušeli, ale první dojmy našeho oblíbeného YouTubera Marquese z applího headsetu jsou tady. Mimochodem stejně jako Apple černé neříká černá a bílé bílá, ale cosi o vesmírné bla bla, tak tohle prý není AR/VR/XR headset, ale Spatial Computing.

PLUS: Trackování očí je šíleně dobré, až magicky působící (ha, potvrzení názvu našeho seriálu). Šetří to tím i výkon, protože dopočítává přesně jen ta místa, kam se díváte. Vaše oči tak slouží i jako ovládací myš. Kam se podíváte a provedete gesto prsty, to se aktivuje.

MÍNUS: A to je zároveň na tom i to špatné. Protože vše se ovládá jen očima a gesty rukou, chybí jakýkoli fyzický ovladač, a tedy haptika, která by bájné digitální dimenzi dodávala fyzický rozměr. Chcete hrát Beat Saber tak, že budete jen máchat naprázdno rukama? Celá ta paráda je navíc na hlavě docela těžká, takže je otázka, kdo v tom vydrží dobrovolně déle než půl hodiny.

A zbytek se prostě uvidí. Třeba to, jak bude lidem příjemný koukat na displej imitující váš obličej uvnitř brýlí. Nebo to, že když někomu voláte přes FaceTime, nevidí samozřejmě vás, protože vy máte přece na hlavě ty „lyžařský brejle“. Takže to vytvoří vaši umělou podobiznu a tu animuje, jakože jste to vy. Je to prý dost dokonalé, ale zároveň úplně mrtvé.

Cena Apple Vision Pro je 3500 USD, v ČR prý za 114 990 Kč. Světově vyprodáno okamžitě.

🛸Kašlete na GPT

Tedy jen na chvilku. Aplikací a služeb založených na neuronových sítích je dnes tolik, že mohla vzniknout stránka „Náhodný AI produkt“ (Random AI Product). Kliknete a náhodně vás to pošle na jednu z doslova tisíce cool AI služeb, o kterých jste ani netušili, že je potřebujete. Dost to připomíná začátky aplikací v mobilech. 

Po pár letech se trh konsolidoval na několik základních služeb, ale ta zlatokopecká horečka na začátku měla neopakovatelný feel. Většina ze služeb se týkají obrázků a videa, ale třeba budete mít štěstí na něco, co vám opravdu (alespoň na chvilku :-) změní život. „Překvap mě!“. Kdo by nemiloval překvapení?

Varování: Je to návykové.

Surprise Motherfucker!

🥇Bohatí budou bohatší

Zajímavé české zamyšlení o koncentraci bohatství, což může být trend, který kvůli AI exploduje. Text je na blogu Jiřího Eischmanna. Už dnes vidíme, že lokálně zůstává „otrocká“ práce gig workerům (což jsou dnes i všichni tvůrci obsahu, jakkoli jsou cool) a opravdové zisky proudí pobočkám korporací, jejichž zisky vybírá matka. A nebo dopadne všechno dobře a AI bude naopak zrovnoprávňovat bohaté a chudé i chytré a blbé. No to zrovna asi není Darwinův ideál :-).

A něco, co máme skoro tady: podle odhadů, až Google přejde na odpovědi vyhledávání sestavované umělou inteligencí, organická návštěvnost webů klesne o 60 až 80 %. To vytvoří ještě větší tlak na média nebo na to, co z nich zbyde.

Zakladatel a CEO Nvidia Jen-Hsun Huang (vždy v kůži) a CEO Siemens Roland Busch. Není malých mužů. Foto: Nvidia.

🦥Fun Fact: Nvidia

Nvidia, přední výrobce grafických procesorů a technologií souvisejících s AI, herním průmyslem a datovými centry, slaví úspěchy. Někteří zaměstnanci ale zbohatli až tak neuvěřitelně moc, že odmítají pracovat. Akcie společnosti si za posledních pět let připsaly téměř 1200 %. 

Zároveň roste napětí uvnitř firmy a někteří zaměstnanci se plouží v polodůchodovém režimu. CEO Jen-Hsun Huang popisuje práci ve své firmě jako „dobrovolný sport“. Ale zároveň se nedávno přiznal k permanentního stresu z toho, že firma zkrachuje.

Nabízí se otázka, jestli je vůbec možné, aby byla nějaká firma dlouhodobě superúspěšná?

Příště: co bude umět ChatGPT5.

Člověk versus umělá inteligence. V Česku padl první rozsudek ohledně autorských práv z tvorby AI

Že překladatelé nebudou mít co žrát? AI mění hru, ale ne tak, jak se čekalo

Umělá inteligence může mít dopad i na lidská práva. „Proto je třeba jí nastavit jasné mantinely,“ říká Monika Hanych, která o regulaci AI vyjednává v Radě Evropy

sinfin.digital