Nový podcast INFO.CZ o politice: Jinde by Babiš jako předseda po debaklu skončil. Pavel je v něčem výjimečný

Ve druhém kole třetí přímé volby prezidenta Petr Pavel drtivě vyhrál nad Andrejem Babišem. Redaktoři INFO.CZ Jan Palička a Vratislav Dostál v pilotním dílu nového podcastu rozebírají příčiny takto jednoznačného výsledku. Shodují se například, že Pavel byl silnější než Jiří Drahoš před pěti lety, a zároveň Andrej Babiš nedosahoval kvalit Miloše Zemana. „Jsem zvědavý, co se teď bude dít v hnutí ANO,“ říká Dostál. „V každé normální straně by předseda, který prohrál sněmovní a pak i prezidentské volby, odstoupil,“ dodává s tím, že ANO není standardní politickou stranou. „Deset let jsme slýchali, že Babiš má geniální marketingový tým. Teď se ale ukázalo, že ho ve skutečnosti dal dohromady Pavel,“ doplňuje ho Palička.

Podle obou redaktorů INFO.CZ je Petr Pavel výjimečný v tom, že si na nic nehraje, nestylizuje se a je dlouhodobě uvěřitelný. „Říká, co si myslí. A nejen to, lze mu věřit, že to, co si myslí teď, si bude myslet i zítra,“ glosuje postoje prezidentského kandidáta Dostál, který byl s nástupcem Miloše Zeman během kampaně na výjezdu v Ostravě. 

„Rozdíl je ten, že s Pavlem se volič nějak ztotožní. Drahoše lidé volili prostě jenom proto, že nebyl Zeman,“ míní Palička. Podle obou redaktorů INFO.CZ to nicméně bude mít nový prezident se spojováním rozděleného národa těžké. „Říkali jsme si, že se Zemanem ta špinavá kampaň zmizí, ale bylo to přesně naopak,“ konstatuje Palička. „Zeman byl pořád ještě intelektuál a i to nadávání mělo nějakou úroveň. Babiš jen plácal nesmysly a neuvědomil si, že tím o dost voličů přišel.“

Jaké chyby stály Andreje Babiše post prezidenta České republiky? A jak pomohl Petru Pavlovi upřímný vztah s jeho manželkou? Poslechněte si celou epizodu.

K prezidentským volbám si ještě přečtěte:

Petr Pavel potvrdil roli favorita a je nástupcem Miloše Zemana na Hradě. Zásadní otázka teď zní, co bude s Babišem

Proč se Babiš nestal českým prezidentem? Má to hned několik příčin

Babiš lhal, manipuloval a překrucoval. V podstatě z voleb udělal referendum o vlastní osobě, říká Eibl

Další díly


sinfin.digital