České vinařství se zlepšilo, ale stále se hledá. Ledové víno z Moravy ocení i ve Francii, říká Dominec

Karel Šimůnek

Tomáš Dominec patří k předním českým expertům na francouzská vína, nicméně v nové epizodě podcastu Chef Arena pochvalně hodnotí i vývoj na české vinařské scéně. „Ta proměna od roku 1989 je obrovská a úžasná. Pamatuji si v 90. letech na soutěže, kde to byla spíše přehlídka vad, které víno může mít. To už dnes prakticky neexistuje. Vinaři to u nás už umí udělat dobře. Proces ale ještě není u konce, Morava stále hledá svou parketu a nakonec si i najde typ vína, co bude nejvíce vyhovovat,“ hodnotí situaci Dominec. „Překvapuje mě jen to, jak dlouho ten proces trvá. Bude to stát jednu vinařskou generaci, ale chce to svůj čas, dodává s tím, že na vině je i padesátiletá devastace českého vinařství komunismem.

U českých vinařů Dominec příliš nechápe potřebu nabízet více druhů vín. „Asi mají historicky pocit, že nemohou nabízet jen jedno víno. I na nejslavnějších vinohradech ve Francii je to ale třeba 100 hektarů vinic a na nich jedno víno. Díky tomu si můžete budovat renomé a image. Ale jestli jich na 10 hektarech uděláte osm a jeden rok se povede to, druhý rok ono, tak to nevytváří obchodně uchopitelný vzorec, aby se to někam posunulo,“ vysvětluje Dominec. 

„Burgundsko je rozlohou zhruba jako všechna vinařství na Moravě, přitom de facto se tam pěstuje jedna červená a jedna bílá odrůda. Na Rhoně je jich sice více, ale stejně převažují tak tři, protože tam vědí, co funguje a co ne, tak o to nemá smysl se ani pokoušet,“ dodává s tím, že česká vína se dnes nestydí vozit do Francie. „Beru bílé, ale co tam uspěje vždy je víno ledové, to Francouzi pokaždé ocení. S červeným jsem neuspěl nikdy, ani tam, kde jsem se domníval, že je na naše poměry skvělé,“ uzavírá Dominec.

Jaký je rozdíl mezi českou a francouzskou gastronomií a v čem bychom se měli inspirovat? Proč je Bordeaux královnou mezi francouzskými víny? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital