„S novým lex ČEZ se vrací duch 90. let, vláda se snaží ošidit minoritní akcionáře,” říká investor Šura

Audioverze

S vládním návrhem zákona o přeměnách obchodních společností a družstev (přezdívaného „lex ČEZ 2“) vrací duch 90. let, tvrdí investor Jaroslav Šura. „Právě tehdy totiž majoritní vlastníci oje*ávali minoritní akcionáře zcela bez skrupulí, a i proto se později zavedl institut ochrany minoritních akcionářů: mimo jiné jasná pravidla o squeeze-outu pro případ, že většinový vlastník ovládá přes 90 procent akcií,“ vysvětluje Šura. Nyní chce vláda s novou legislativou umožnit rozdělení podniku jen 75 procenty hlasů přítomných akcionářů. „V zásadě by pak stačilo, aby stát přišel na valnou hromadu a vůči minoritním akcionářům si prosadí, cokoliv se mu zlíbí,“ tvrdí investor s tím, že pravidla by měla zásadní vliv nejen na ČEZ, ale i na další veřejně obchodované firmy na pražské burze. 

Vláda tím paradoxně střílí do vlastních řad. „Právě tito akcionáři a burziání totiž většinou volí pravicovější část spektra, tedy i současné vládní strany. A ty nejspíš o tyto voliče v dalších volbách přijdou,“ míní Šura. 

Co by lex ČEZ 2 znamenal nejen pro ČEZ samotný, ale i pro pražskou burzu? Jak a do čeho nyní Šura investuje? A sází spíš na Warrena Buffetta, nebo Cathie Wood? Poslechněte si celou epizodu.

Video z celé epizody najdete tady.

sinfin.digital