Stuchlík: Naposledy se v Česku skutečně digitalizovalo za Ivana Langera. Ať to vláda radši nechá na soukromém sektoru

Audioverze

„Jsem bytostně přesvědčený, že ať se stát snaží sebevíc, nový, inovativní digitální produkt zkrátka vyvinout nezvládne,“ říká v novém dílu pořadu InfoTalks investor a podnikatel Petr Stuchlík. 

Důsledky jsou ostatně vidět pokaždé, když vláda spouští nový digitální projekt. Je přitom jedno, zda jde o sčítání lidu, digitální občanku, přijímačky na střední školy nebo dálniční známky – pokaždé projekt doprovázejí komplikace. „Naposledy se v Česku skutečně digitalizovalo za Zdeňka Zajíčka a Ivana Langera, kdy vznikly projekty jako Justice.cz nebo CzechPoint,“ upozorňuje Stuchlík.

Podle zakladatele poradenské společnosti Fincentrum si stát sám hází klacky pod nohy. „My si to sami komplikujeme – ve snaze udělat všechno co nejtransparentnější a nejčistší neustále vymýšlíme nové a nové podmínky a pravidla, která ale v důsledku všechno tak ztěžují, že nakonec nedosáhneme vůbec ničeho,“ tvrdí Stuchlík, který se v posledních třech letech realizuje především v digitálním start-upu na podporu lokální ekonomiky Corrency.

V rozhovoru pro INFO.CZ ale Stuchlík mluví i o tom, jaký je pro něj rozdíl mezi tím, když investuje v Česku a ve Spojených státech, kde se mimo jiné podílel na vzniku nového pivovaru. „Jedním z hlavních rozdílů mezi Českem a USA je pojetí osobní zodpovědnosti – a v tomto ohledu se u nás rozhodně máme co učit,“ míní Stuchlík.

Jak se Stuchlík pral se svým egem, když za prodej Fincentra kasíroval stovky milionů? Nelituje, že své jméno spojil s Andrejem Babišem? A co mu říkají v Sudetech, když jim tam s Adrianou Krnáčovou přijede „digitalizovat místní ekonomiku“? Poslechněte si celou epizodu. 

sinfin.digital