Nejnovější podcasty

PODCASTY

Všechny originální pořady INFO.CZ ve vašich sluchátkách

INSIDER — Matzner

Nouzový stav zákonodárci chystali na válku, covid ale válečným stavem není. Opatření nemají logiku, říká právník Matzner

Michal Půr, Tomáš Jirsa

25. 11. 2020 • 07:00
Jiří Matzner je jedním z nejvýznamnějších českých právníků. Od soudů vítězně odešel v řadě sledovaných kauz, kdy zastupoval například aktéry zásahu na Úřadu vlády či údajných machinací kolem Dopravního podniku Praha. Dnes patří i k výrazným kritikům postupu státu při řešení pandemie koronaviru.

„Jsme v situaci, kdy je to všechno postaveno obráceně. Režim fungování je postaven na tom, že máte pravomoc rozhodovat, ale někdo jiný má odpovědnost kontrolovat. Dnes máte možnost rozhodovat, ale nemáte žádnou odpovědnost a nikdo vás nekontroluje,“ říká Matzner v nejnovějším dílu podcastu Insider.

Státní instituce podle něj dalece překračují své pravomoci a v zahraničí je patrná praxe, kdy se celé skupiny obyvatel vylučují z veřejného života jen kvůli tomu, že se nedali testovat, případně očkovat. Matzner upozorňuje, že podobné chování jsme naposledy viděli ve 30. letech při perzekuci Židů. „Právníci se brání, ale ne tak jak by mohli. Překvapilo mě plošné testování na Slovensku, což ve mně vyvolává děs a hrůzu. Dostáváte se k tomu, když se nenecháte očkovat, tak jste z něčeho vyloučen,“ dodává.

Podobně negativně se dívá i na návrhy, které volají po zákazu cest do zahraničí lidem, kteří se nenechají očkovat. „To je hrůza. To je přesně to, co jsme nechtěli. Před 32 lety všichni říkali, že je strašný, když nemáte souhlas úřadu, abyste mohli vycestovat,“ říká. Všechny podobné návrhy mají jedno společné:. jsou omlouvány takzvaným dobrým úmyslem ochránit ostatní. Pod takový důvod je podle Matznera ovšem možné schovat cokoliv. „Když slyším, že podle dat od operátorů ministerstvo zdravotnictví ví, kde se lidi shlukují, tak mě to děsí. Ministerstvo zdravotnictví nemá co zjišťovat od operátorů,“ dodává.

Pokud vás zajímá, proč Matzner považuje zásah na Úřadu vlády v roce 2013 za katastrofu, která těžce poznamenala právo v Česku, nebo jak se dívá na cenzuru na sociálních sítích, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.