Pro Čechy je stát stejně „drahý“ jako pro Francouze. Na rozdíl od nich z toho ale nic nemají, říká nejlepší daňař

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Petr Frisch je jedním z nejuznávanějších daňových poradců v Česku, v minulosti byl dokonce vyhlášen nejlepším „daňařem“ roku. Sám je majitelem společnosti Pro Factum Consulting a upozorňuje, že pro podnikatele se současné daňové změny stávají natolik nepřehlednými, že nejsou schopni plánovat na jeden či dva roky dopředu. „Nevíme úplně přesně, co se stane. Nevím, zda vláda za měsíc nebo za dva přijde s další změnou. Jako daňaři jsme byli zvyklí, že se v posledních letech daňové změny přijímaly v době mezi vánočními svátky,“ říká v nejnovějším dílu podcastu Insider.

Podle Frische notně medializované zrušení takzvané superhrubé mzdy přináší skutečně revoluční řešení, které neznamená návrat ke starému konceptu hrubé mzdy, ale přináší koncept úplně nový. Česko připomíná alchymickou laboratoř, kde se ovšem nikdo nezabývá dopady na státní rozpočet v blízké budoucnosti. Stát by se podle něj měl raději věnovat snižování zaměstnaneckých odvodů. „Potřebovali bychom plánovat, kolik nás budou stát lidé. Byli bychom rádi, kdyby se snižovalo zatížení práce. Odvody jsou jedny ze třech nejvyšších v Evropě,“ dodává.

Babiš s Vojtěchem by měli rezignovat. Pro blaho lidí této země

Frisch upozorňuje, že dochází k paradoxní situaci, kdy je pro pracující Čechy stát velmi drahý, ale mají z toho výrazně menší prospěch než obyvatelé států na západě Evropy. „Je to podobné jako ve Francii a Belgii, ale ty benefity jsou mnohem nižší,“ říká. Nejvíce „biti“ jsou v tomto případě zaměstnanci, což se podle něj ukazuje i u chystaného zrušení stravenek, proti němuž jsou odbory i zaměstnavatelské svazy.

Stát se chystá zavést takzvaný výdajový paušál, kdy stravenky budou v podstatě zrušeny a zaměstnavatelé budou moci dát zaměstnancům peníze, které nebudou nijak zdaněny. Frisch upozorňuje na řadu rizik, která tento postup má. Podle něj je klidně možné, že zaměstnavatelé za výdajový paušál budou vydávat část platu zaměstnanců. Zaměstnavatele to vyjde levněji, ale zaměstnance to výrazně poškodí například při výpočtu důchodů, odstupného a podobně.

„Zavádí se něco, co není podloženo žádnou analýzou. Důležité je si uvědomit, že vláda nikomu nic nedává a dát by to museli zaměstnavatelé. To je úplně iluzorní,“ dodává s tím, že daňový poradci zavedení vyšších výdajových paušálů budou firmám radit jako ideální opatření pro daňovou optimalizaci. Frisch odhaduje, že státní pokladnu nakonec zrušení stravenek ochudí o zhruba 20 miliard korun.

Pokud vás zajímá, kam byste se měli přestěhovat za nižšími daněmi, proč se práce „finančáků“ výrazně zlepšila či na základě čeho se rozhoduje ministryně financí Alena Schilerová, pusťte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Vlk v kašmírovém rouchu. Jak Bernard Arnault proměnil svět luxusu

SDÍLET
sinfin.digital