Zemana jsem podpořil, protože pro mě to byl tehdy jen strejda z Vysočiny. Dát vydělat Grossovi nebylo nic špatného, říká Krúpa

Michal Půr, Tomáš Jirsa

Pavol Krúpa je slovenský podnikatel, který dlouhodobě žije v Česku. Mezi byznysmeny bývá označován jako „nájezdník“, protože v minulosti mnohokrát agresivně ovládnul firmy ve finančních potížích, které nakonec se slušným ziskem prodal. Podobné obchody stály i u vzniku finanční skupiny Arca, která se před nedávnem ocitla v obrovských finančních potížích a v současnosti věřitelům dluží přes 25 miliard korun. Krúpa je rovněž jedním z nejznámějších sponzorů prezidenta Miloše Zemana a před dvěma lety od něj převzal vyznamenání.

„Nikdy jsem nedělal obchod se státem. Moje motivace byla úplně jednoduchá. V první volbě byl Zeman strejda z Vysočiny a outsider. Přišel za mnou Jaroš Masopust, který byl Zemanův přívrženec, a požádal mě, jestli bych nemohl sponzorovat Miloše. Zemana jsem tehdy neznal, ale Jaroš je čestný chlap,“ říká Krúpa v nejnovějším díle podcastu Insider.

Krúpa přiznává, že se s prezidentem radil například i o postupu vůči finančníkovi Zdeňku Bakalovi, který jej u soudu ve Spojených státech viní z vydírání. Dnes se s ním prý už nesetkává. „Nevídáme se, ale stále ho akceptuji jako prezidenta. Téma, které jsme spolu řešili, tedy Bakala, ochrana bytů, to už pominulo. Není aktuální.“ dodal.

Insider speciál: Lidé volí Bidena jenom proto, že není Trump. Obavy z předání moci jsou přehnané

Podpora Zemana především v první volební kampani není jediný moment, kdy se Krúpa dostal blízko politiků. V roce 2007 koupil akcie společnosti Moravia Energo od bývalého premiéra Stanislava Grosse za 110 milionů korun, vzápětí je prodal Tomáši Chrenkovi za 150 milionů korun. V obchodě, který byl tehdy překvapením nejen pro veřejnost, ale i pro politiky, s odstupem času žádnou kontroverzi nevidí. „Co je kontroverzního na tom, když dáte vydělat člověku. Nechal jsem vydělat člověka, od něhož jsem nic nechtěl. Lidi okolo se báli do toho vstoupit. Byl jsem jediný,“ dodává s tím, že se prý v minulosti nebál ani neformálního šéfa pražského podsvětí Františka Mrázka.

V průběhu let Krúpa vybudoval velkou skupinu Arca Capital, jejíž služby využívala i celá řada postav českého byznysu. V roce 2018 slovenský finančník skupinu po rozporech s vedením opustil a ta se v současnosti potácí v obrovských problémech. „Vývoj v Arce může být do určité míry předurčením vývoje ostatních společností, které šly cestou Arcy. To, co se tam děje dnes, tomu nerozumím ani já,“ říká Krúpa.

Pokud vás zajímá, kam by Krúpa v dnešní krizi investoval, jaké bylo jeho setkání s legendárním investorem Carlem Icahnem či komu by dal státní vyznamenání, poslechněte si nejnovější díl podcastu Tomáše Jirsy a Michala Půra.

Západ v boji s koronavirem zvolil horší taktiku. A zbytečně obětoval tisíce životů, říká filozof Novotný

SDÍLET
sinfin.digital