Pro Česko je lepší výhra Bidena. Neuznání výsledků vyvolá krizi s dopadem na celý svět, říká ekonom Gapko

Spojené státy stále čekají na definitivní výsledek prezidentských voleb. Podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka by pro Českou republiku bylo výhodnější zvolení Joe Bidena, kterému teď vše nasvědčuje. „Už jen proto, že se dá očekávat, že demokratický kandidát nebude mít tak tvrdý přístup k zahraničnímu obchodu jako současný prezident Trump,“ vysvětluje Gapko s tím, že největším rizikem voleb, co se ekonomických dopadů týče, by bylo neuznání výsledku voleb ze strany jednoho z kandidátů. Trumpovy poslední kroky ovšem právě k tomu směřují.

Chvíli to tak nevypadalo, ale kandidát demokratů Joe Biden má vítězství skutečně nadosah a už není moc okolností, které by na tom něco mohly změnit. Podle Gapka je to pro Česko lepší zpráva, než čtyři další roky s Donaldem Trumpem. „Jeho zvolení by se vyplatilo hlavně kvůli zahraničnímu obchodu. Nicméně když se daří zahraničnímu obchodu, tak se daří i dalším aktivům. Dá se očekávat, že pokud přijdou dobré zprávy v podobě například podpory evropsko-amerického obchodování, tak by posilovalo euro a mohla by i koruna,“ popisuje možné dopady Bidenova vítězství Gapko. Pokračování Trumpa by podle něj znamenalo jednoduše pokračování vztahů Evropy a USA v současné podobě. 

Gapko vysvětluje, proč na vývoj situace v USA pozitivně reagují trhy. Důvodem podle něj je právě trend, kdy Trumpovy šance na obhajobu začaly klesat a Biden se vracel zpět do role favorita, který podle očekávání přinese mírnější styl v otázkách zahraničního obchodu. 

Všechno to má ale háček. Trump se netají tím, že těsnou prohru, kdy o jednotlivých státech rozhodují sotva desítky tisíc hlasů, nehodlá jen tak přijmout. „Největší riziko voleb nespočívá v tom že vyhraje jeden nebo druhý, ale v tom, že kandidát, který prohraje, se bude snažit napadat výsledky, usilovat o přepočítávání hlasů, podněcovat veřejnost k neuznání výsledku, podávat žaloby. Pakliže by to mělo být extrémní, může to zavánět i ústavní krizí, a to by byl hodně černý scénář, jelikož by to narušilo finanční trhy po celém světě,“ varuje Gapko. Právě tímto směrem se ale Trumpovy úvahy nyní ubírají.

Další díly


sinfin.digital