Loňský rok neznamenal pro coworking stopku. Ze situace můžeme naopak vytěžit, říká Vondruš

Pandemie koronaviru tvrdě dopadla na řadu odvětví a výjimkou není ani coworking. „Koronavirus neznamenal pro coworking stopku, spíše určitá omezení a nutné restrukturalizace. Věříme ale, že ze současné situace může coworking vytěžit nové členy a větší zájem. Hodně firem bude po krizi hledat opravdovou flexibilitu, kterou coworking nabízí,“ říká výkonný ředitel sítě coworkingových center Impact Hub Petr Vondruš.

Celosvětová pandemie koronaviru v loňském roce významně zamíchala byznysovými kartami a firmy napříč odvětvími se kvůli ní potýkaly, a v mnoha případech stále ještě potýkají, s problémy. Výjimkou nebyli ani provozovatelé coworkingových center. „Coworking byl na rozjezdu. Poslední dva roky měl našlápnuto a dostával se do povědomí lidí, obzvlášť rok 2019 byl silný. Na loňský rok se tak očekával boom, ale ten pochopitelně kvůli koronaviru nepřišel,“ popisuje situaci výkonný ředitel sítě coworkingových center Impact Hub Petr Vondruš.

Navzdory těžkostem ale neznamenal loňský rok pro coworking stopku. „Trh to přežije a coworkingu to podle mě teď bude přát. Zároveň si ale přiznejme, že když někdo měl plánovanou nebo provedenou po roce 2019 větší investici a čekal její návratnost, tak ten pocítí větší dopady. U menších coworkingů není situace jednoduchá, zachraňují to různá vedlejší podnikání, ztráty proto nebudou tak velké. I jim se to tedy podařilo ustát,“ dodává Vondruš. 

Podle Vondruše se coworking musel potýkat i s tím, že jak ve vládních nařízeních, tak hlavně v kompenzačních programech se na něj poněkud zapomnělo. „Instrukce vlády moc jasné nebyly, na coworking se zapomnělo, což vlastně nevím, zda bylo dobře nebo špatně. Bylo to pro nás ze začátku těžké, museli jsme si najmout právníky, aby vůbec zanalyzovali, jak fungujeme a zda je to v souladu s nařízeními. Stejně tak se na nás moc nemyslelo s kompenzacemi. Využili jsme jen Covid-nájemné u jednoho ze čtyř našich center,“ říká Vondruš.

Jak se coworkingová centra adaptovala na nový model fungování? A jak se Impact Hubu podařilo navzdory krizi mírně expandovat a s hospodářskými výsledky skončit na nule? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital