S rozvolňováním jsme nepoučitelní. Z covidu se v Česku stal nejčastější důvod úmrtí, říká Kubek

Prezident České lékařské komory Milan Kubek patří mezi zastánce přísných opatření proti šíření koronaviru. Ta současná jsou podle něj příliš měkká a k zastavení pandemie v Česku nestačí. „Pokud nesrazíme reprodukční číslo R pod 1, tak není otázka, jestli zdravotnictví zkolabuje, ale kdy se tak stane,“ varuje Kubek s tím, že z covidu-19 se v Česku stala nejčastější příčina úmrtí. Češi jsou podle Kubka nepoučitelní s rozvolňováním opatření a doplácí i na liknavost vlády s jejich zaváděním.

Počty nakažených koronavirem v posledních dnech klesají, prezident České lékařské komory Milan Kubek ale varuje před předčasným optimismem. „Zhoršování stavu se sice zpomaluje, ale úměrně sníženému počtu pozitivních pacientů klesl i počet testů. I když se dostáváme do fáze zpomalení, ten stav bude trvat dlouho,“ vysvětluje Kubek.

Česká lékařská komora doporučila novému ministru zdravotnictví Janu Blatnému již v den jeho nástupu do funkce zpřísnění opatření proti šíření koronaviru, kterých je Kubek dlouhodobým zastáncem. Kolapsu zdravotnictví se podle Kubka zatím podařilo předejít, ale pokud nedojde ke snížení reprodukčního čísla R pod 1, je jen otázkou času, kdy k onomu zahlcení nemocnic dojde.

„Vyzývám všechny, aby dodržovali, co je potřeba. Máme vlastní rozum, nemusíme čekat na to, až nám vláda nařídí zákaz vycházení. Můžeme všichni pomáhat tím, že nebudeme nikam zbytečně chodit, aby se náš život co nejrychleji začal vracet do normálních snesitelných kolejí,“ apeluje Kubek na veřejnost. 

V jakém stavu se aktuálně nachází české zdravotnictví? Jak to zvládají v těch nejvytíženějších nemocnicích? A máme dostatek ochranných pomůcek, kterých se jaře nedostávalo? Poslechněte si celý rozhovor.

sinfin.digital