Ani boty, ani ponožky. Inspirací pro Skinners byl kamarád se zraněnou nohou, říká Matějková

Audioverze

Nejsou to ani boty, ani ponožky, ale prostě ponožkoboty. Netradiční obuvi Skinners se ve světě daří, po pěti letech od založení společnosti Michaelou Matějkovou a Petrem Procházkou se české ponožkoboty prodávají ve sto dvaceti zemích a k zákazníkům jich zamířilo už bezmála 400 tisíc párů. „Na počátku byl kamarád, který si poranil nohu a nemohl chodit v botách, ale jen v ponožkách. To Petra inspirovalo a tak doma ušil vlastní prototyp ponožkobot. Teď už je technologie výroby Skinners úplně jiná,“ říká Matějková v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Jméno obuvníka Tomáše Bati proslavilo Českou republiku a jeho boty obouvaly miliony lidí po celém světě. Ani dnes v Česku nechybí inovátoři, kteří se stali průkopníky moderní odnože takzvaných ponožkobot. Michaela Matějková spolu s Petrem Procházkou založili značku Skinners, která se úspěšně prodává ve sto dvaceti zemích a trh i zájem zákazníků stále roste. „Chceme dělat věci, které jsou funkční a multifunkční. Vnímáme, že Skinners mají globální potenciál. Když máte produkt a klientelu, tak to nechcete dusit. Víte, že máte potenciál udělat z toho globální firmu, ale ten potenciál je zároveň i trochu svazující. Když si představíte, že byste se třeba měli na nějakou dobu přesunout do USA, kde už teď je široká základna zákazníků, tak už to poněkud zasahuje do života,“ říká Matějková. „Snažíme se, aby náš produkt byl super minimalistický, ale technologie a výroba je docela složitá, což lidé na první pohled nevidí. Baví nás inovace, jsem na pomezí pletařského a obuvnického průmyslu a snažíme se v obou odvětvích vzdělávat a více do nich proniknout. Koketujeme už i s 3D tiskem,“ popisuje vizi Skinners.

Proč je podle Matějkové nejdůležitější mít v podnikání vizi? Proč se nebojí, že jejich výrobek bude kopírován a ochotně sdílí poznatky o něm s ostatními výrobci? Poslechněte si celý podcast nebo se podívejte na video verzi pro předplatitele.

VIDEO: Rozhovor s Michaelou Matějkovou

sinfin.digital