Žijeme (s) uměním. Chceme ukázat, co umí zlaté české ručičky, říkají Homolková a Zinkaizlová

Podnikání občas svede dohromady dvě úplně rozdílné kariéry a dá vzniknout unikátním projektům. Platí to i v případě Pasáže českého designu, kterou spolu s kavárnou a galerií Art & Coffee založila původní profesí učitelka Hana Homolková a o jejíž provoz se stará Štěpánka Zinkaizlová se svými zkušenostmi manažerky v korporátní sféře. „Na počátku byla myšlenka vytvořit prostor, kde se budou potkávat lidé spolu navzájem a s uměním,“ vzpomíná Homolková. „Hanka projekt nastínila, ona je ten vizionář s myšlenkou, a já jsem ta, co onu myšlenku zhmotňuje, aby mohla fungovat,“ dodává Zinkaizlová s tím, že cílem projektu je především ukázat, co umí „zlaté české ručičky“.

Jedna byla učitelkou na střední škole, druhá korporátní manažerkou. Osud a podnikání ale svedly Hanu Homolkovou a Štěpánku Zinkaizlovou dohromady a společně se teď podílí na projektu Pasáže českého designu spojující v prostorách budovy České národní banky ulici Na Příkopě se Senovážným náměstím. Impulsem k jejímu založení bylo pro Homolkovou to, že bezprostředně po porodu se zapojila do manželova obchodování se sochami z afrického Zimbabwe. I ty nyní mohou návštěvníci vidět jak v samotné pasáži, tak v přilehlé kavárně s galerií Art & Coffee, kterou Homolková rovněž provozuje, prim zde ale hrají díla českých umělců. „Naším cílem bylo podporovat český design a umění a vytvořit prostor, kde můžeme ukázat, co umí zlaté české ručičky,“ popisuje projekt Homolková.

„Cílem je i podpořit prodej. Je fajn ukázat nové krásné produkty, ale když umělec nebude prodávat, dříve nebo později to zabalí. Většina vystavovatelů tam má i ceny a přímé kontakty. Kdo prochází pasáží a něco ho zaujme, tak se může rovnou spojit přímo s umělcem. To řada míst nemá,“ doplňuje ji Zinkaizlová, která se stará o chod pasáže. „Máme claim: ‚Žijeme (s) uměním.‘ Nechtěla jsem galerii jako mrtvé místo, kam se chodí jen na umění, musí to být místo, které žije,“ uzavírá Homolková.

Díla jakých umělců v Pasáži českého designu najdeme a na jaké akce a výstavy se můžeme těšit? Proč je pro podnikatelku nejen v oblasti umění důležité najít rovnováhu mezi sebedisciplínou a sebeláskou? Poslechněte si celý podcast.

Jablonec je díky korálkům a bižuterii „českou Kalifornií“, říká Slámová

sinfin.digital