Jablonec je díky korálkům a bižuterii „českou Kalifornií“, říká Slámová

Jako podnikatelka se původně Zuzana Slámová vlastně ani nechtěla věnovat oboru, v němž podnikali už její prarodiče, tedy tradiční výrobě korálků a bižuterie. Nakonec ale využila příležitosti a stala se úspěšnou zakladatelkou a spolumajitelkou společnosti GB Beads. „Když jsem do téhle výzvy šla, vůbec jsem netušila, že za pár let budeme mít vlastní továrnu, tři provozy, pojedeme na tři směny, budeme mít desítky zaměstnanců a dávat práci dalším stovkám lidí,“ říká Slámová. Jak se obor proměnil od časů největší slávy, ve kterých Jablonec nad Nisou platil za „českou Kalifornii“, a čím prošel v uplynulých třiceti letech, popisuje Slámová v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Když se řekne Jablonec nad Nisou, většině lidí se hned vybaví výroba korálků a bižuterie, kterou je už od devatenáctého století Česko proslulé. Zakladatelka a spolumajitelka společnosti GB Beads Zuzana Slámová v nadsázce Jablonec nazývá „českou Kalifornií“. „Začaly se tam stěhovat firmy a obchodníci, přijížděli i různí dobrodruzi a spekulanti. Na těch korálcích šlo velmi rychle zbohatnout a ta výroba nebyla zas tak náročná. Jablonecká bižuterie zažila obrovský vzestup a byli jsme světovou velmocí v broušených korálcích, strčili jsme do kapsy korále benátské, pruské, bavorské i ruské,“ vypráví Slámová. 

Výroba korálků má v rodině Slámových tradici, za první republiky provozovali jednu z firem už její prarodiče. Jak ale sama přiznává, sama se původně oboru vůbec nechtěla věnovat. „Chtěla jsem začít podnikat a v tom se objevil člověk, co sháněl prvorepublikové korále a já věděla, že babička nějaké má. Prodaly se poklady z půdy a pak vznikla regulérní poptávka po vzorech, co babička dělala – a mně to přišlo jako prima nápad. Tak jsem našla první paní, co byla schopna je dělat,“ vzpomíná Slámová, která v začátcích vůbec netušila, že se stane majitelkou velké prosperující firmy s vlastní továrnou. „Klíčová je vize, nemusí být ani nijak velká, stačí menší dílčí kroky. Mně se osvědčilo, že vidím ve svém podnikání výsledek, kterého chci dosáhnout,“ říká Slámová.

Kdo vlastně určuje trendy ve výrobě korálků? A kolik druhů a jaké množství jich firma Zuzany Slámové za svou existenci stihla vyrobit? Poslechněte si celý podcast.

Vraťme děti do škol! Vzdělání je pro mnohé jediná cesta do lepšího světa, říká Novotná

sinfin.digital