Hlavně se z ničeho nezbláznit a zůstat nad věcí. Co se děje kolem byznysu je vždy jen byznys, říká Palusková

Audioverze

Jako country manager pojišťovací společnosti Euler Hermes zná Iva Palusková situace, kdy je potřeba v byznysové sféře řešit složité a často i nečekané výzvy. „Hlavně bychom se neměli z ničeho zbláznit. Vše co se děje kolem byznysu je, aniž bych to chtěla jakkoliv umenšovat, jen byznys. Když poodstoupíte a zamyslíte se nad tím, tak vždy se může stát něco horšího. Důležité je umět zůstat nad věcí,“ říká Palusková v nové epizodě podcastu Podnikatelka.

Krize způsobená pandemií je podle Paluskové kromě počáteční nejistoty velmi odlišná od krize v roce 2008. Hlavním faktorem je to, že na rozdíl od ekonomické krize před třinácti lety tentokrát do věci aktivně vstoupily vlády jednotlivých států a začaly poskytovat podpory a záruky. Díky tomu se i řádové méně firem potýka s insolvencemi. „Otázka ale je, co se stane, až se podpory rozvolní, a jak to pro některé firmy bude udržitelné. Očekáváme, že příští rok počet insolvencí naroste, ale v jakých sektorech to bude těžko odhadovat. Byť se trochu nabízí třeba restaurace a turismus, může se to týkat všech takzvaných zombie firem, které byly v problémech už před covidem a přežily jen díky podporám. To mohou být úplně jakékoliv firmy v jakémkoliv sektoru,“ komentuje situaci Palusková.

Jak současná krize ovlivnila mezinárodní obchod a jaké firmy budou vítězi dnešní komplikované situace? V čem se pojištění vyplatí i malým a středním podnikům? Poslechněte si celou epizodu.

Video pro předplatitele: Co se děje kolem byznysu je vždy jen byznys, říká Palusková

sinfin.digital