Mediaci se dokáže naučit každý. Nehledám pravdu, ale společný zájem stran sporu, říká Bělková

Mediace je v Česku stále velmi mladou disciplínou. Kateřina Bělková, která se jí profesionálně věnuje, se k ní dostala během studií v zahraničí a velmi rychle v ní našla to, co jí v klasické právničině chybělo. „Vždycky jsem se ptala, zda to, co se v právu rozhodne, může strany sporu lidsky uspokojit. Domnívám se že ne,“ vysvětluje Bělková. Mediace podle ní právě tento rozměr nabízí, navíc se ji může naučit prakticky kdokoliv. „Je to totiž dokonalý strukturovaný soubor dovedností strukturovaný, který můžete předat každému. Jestli se tím člověk bude živit, nebo to použije jen pro sebe, už je jeho volba, ale ty dovednosti se může naučit každý. Uplatnění na trhu je druhá věc,“ říká v podcastu Podnikatelka.

Jako dítě z právnické rodiny to možná i Kateřinu Bělkovou vždy táhlo tímto směrem, ale připadalo jí, že v oboru, který má v její rodině tradici, nenachází dost lidský rozměr. Našla ho v mediaci, se kterou se seznámila během studia v Belgii a kterou následně studovala v Česku i ve Velké Británii, odkud se tato moderní disciplína řešení sporů po Evropě rozšířila. 

„Dobrý mediátor musí dokonale ovládat svou disciplínu, všechny techniky, dovednosti a fáze. Musí být velmi dobrý komunikátor, excelentní vyjednavač a dobrý právní administrátor. A ještě k tomu musí mít vystrukturovanou osobnost, protože mediace je hodně i o jeho vlastní osobnosti. Musí být vyspělý a vyzrálý,“ popisuje Bělková základní předpoklady pro člověka, který by se mediaci chtěl věnovat. Jedním dechem ale dodává, že obor se může naučit kdokoliv, byť jen pro svou vlastní potřebu.

„Mediátor nehledá právní věci, nehledá pravdu a fakta, ale hledá společné zájmy těch dvou stran a na tom vyjednává dohodu. Vždycky tam je společný zájem,“ vysvětluje Bělková. „Pravda je úplně subjektivní a neobjektivní. Ale občas prostě lidé chtějí, aby jim nějaká autorita uznala tu jejich pravdu. Ve sporech jde často o naše ego, ale s tím se v mediaci dá pracovat spoustou technik,“ dodává.

Jaký je rozdíl mezi mediací a facilitací? Co dělat, když strany přestanou dodržovat mediační dohodu? Poslechněte si celý podcast.

Přiznávám, že jsem milionová holka. Podnikáním vydělávám víc než hudbou, říká Dara Rolins

sinfin.digital