Jsme životní optimistky. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Adéla Gajdová, Alžběta Krausová a Ivana Hrdličková

Vše v životě má stinnou i světlou stránku a je jenom na nás, na co se zaměříme. Když to budou jen negativa, uvidíme problémy všude, shodují se v podcastu PRÁVNIČKY předsedkyně Zvláštního tribunálu pro Libanon Ivana Hrdličková, advokátka Adéla Gajdová a Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR.

Podcast PRÁVNIČKY jako video pro předplatitele najdete tady

Ivana Hrdličková je od roku 2012 soudkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon, který vyšetřuje atentát na bývalého premiéra země. Od roku 2015 tento mezinárodního tribunálu z pozice předsedkyně vede. V podcastu PRÁVNIČKY popisuje, že se činnost této instituce pomalu chýlí ke konci. „Cesta Tribunálu byla určitým způsobem trnitá. Dokončení naší mise pro mě bude dosažení cíle a úspěch,“ říká s tím, že v nedávné době soud řešil například problém s financováním svého fungování nebo komplikace spojení s pandemií koronaviru.

„Snažím se vidět to pozitivní. Například jsme zvládli digitální jednání, a to do té doby nebylo možné. Byla to spousta odvedené práce,“ popisuje s tím, že se pohodové pracovní prostředí nevylučuje se stresem. „Efektivní pracovní kolektiv může být lehce stresující. Každý deadline je svým způsobem stres, ale je na nás, jak to uchopit cílevědomě a efektivně,“ dodává. Mladí právníci jsou podle Ivany Hrdličkové otevřenější. „Ví, že se budou pořád učit a přizpůsobovat, budují si vztah k technologiím, protože jsou s nimi ruku v ruce,“ říká s tím, že by nastupující generaci právníků doporučila nebazírovat na jejich důležitosti, nebrat se tolik vážně, ohlížet se na ostatní a vzdělávat se.

„Snažím se, aby mě řešené téma nepohltilo úplně, ale současně jít do hloubky. Když se necháte pohltit jednou věcí, tak velmi rychle ztratíte nadhled,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY Alžběta Krausová z Ústavu státu a práva Akademie věd ČR. Přiznává ale, že ji v současnosti v noci budí téma umělé inteligence. „A to hlavně konkrétní problém – jak pomoci uživatelům a spotřebitelům, na které se valí velké množství obsahu, smluvních podmínek a nastavení ochrany soukromí. V současné době vyvíjíme systém založený na umělé inteligenci, který by za ně četl smluvní podmínky a nastavoval například cookies. Ale je velmi těžké naučit umělou inteligenci, co vše vzít v úvahu, a vybrat tu nejlepší cestu,“ popisuje.

Alžběta v podcastu PRÁVNIČKY také vzpomíná na své neúspěšné doktorské studium. „Ukončila jsem ho ze zdravotních důvodů. Bylo to pro mě osobní zklamání a poznamenalo to mé další studium. Přemýšlela jsem, zda pokračovat. Poté jsem ale zjistila, že ve mně zklamání probudilo skryté síly a postupně jsem se tím prokousala. Jsem vděčná všem, kdo mě tou cestou provázeli, a že se to podařilo,“ vzpomíná. Advokátka Adéla Gajdová říká, že i když občas propadá negativním myšlenkám, vždy si najde cestu k tomu pozitivnímu. Stejně jako Alžbětu ji dokáže řešené téma pomyslně vzbudit uprostřed noci. „Například teď mám téma, jak pomoci praktičnosti a nadhledu během soudního řízení. Nechci říkat, že to soudní systém nezvládá, ale je otázka, jak pomoci tomu, aby to fungovalo,“ říká Adéla.

Také Adéla se v rámci podcastu PRÁVNIČKY věnuje nastupující generaci. „Nynější generace to má těžší. Občas jim chybí kuráž a bojí se rozhodovat. Mají velké znalosti i s přesahem, jak změnit svět a nemají jazykové bariéry. Ale nemají chudou touhu se prosadit a bojí se. Musíme se od nich i naučit, žít si svůj život a neuzavřít se v právním světě,“ říká Adéla Gajdová.

Umí se Ivana Hrdličková, Alžběta Krausová a Adéla Gajdová pochválit? Jak pracují s neúspěchy? A patří k těm, které jednoduše uzavírají velké životní a profesní etapy? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital