Nenecháme si nic líbit. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Hana Rýdlová, Světlana Witowská a Šárka Chytrová

Jsou rovnocennými partnerkami politiků, šéfů profesních sdružení nebo děkanů právnických fakult. Nadto mají jejich aktivity široký dosah, díky kterému mohou šířit osvětu. Má podle nich čtenář nebo divák vždy pravdu? A je vhodné mezi právníky dávat na odiv svou asertivitu? V podcastu PRÁVNIČKY odpovídají moderátorka Světlana Witowská, šéfredaktorka Bulletinu advokacie a Advokátního deníku Hana Rýdlová a právnická bloggerka Šárka Chytrová.

Novinářka a moderátorka České televize Světlana Witowská je jednou z nejviditelnějších novinářských tváří v Česku. Přesto se na sociální sítě ve velkém vydala teprve před čtvrt rokem. Založila si Twitter, kde jí sleduje přes 20 tisíc lidí. „Chci přes sociální sítě šířit dobro a komunikovat s lidmi,“ říká moderátorka, která se po vystudování právnické fakulty oboru nikdy nevěnovala. „Kdybych se k právu chtěla vrátit, chtěla bych být policejní vyšetřovatelkou,“ říká novinářka v podcastu PRÁVNIČKY.

Ženy jsou podle Světlany Witowské méně agresivní než muži. „V práci, v komunikaci i v prosazování názorů. Kdyby byly ve zpravodajství České televize na vedoucích pozicích ženy, probírala by se jiná témata,“ říká s tím, že je týmový hráč, ale někdy nedokáže odhadnout míru asertivity. „V kolektivu nejsem oblíbená, protože říkám, co si myslím, nenechám si nic líbit a ukazuji, že mám v sobě sílu,“ dodává moderátorka. Sama se pak snaží o to, aby měla dostatek informací z různých zdrojů – aby bylo čím argumentovat. „Nebojím se zavolat svým kamarádům a zeptat se na informace, které sama nemám,“ popisuje.

Šéfredaktorka Bulletinu advokacie a Advokátního deníku Hana Rýdlová se o tom, že je influencerka, dozvěděla od své dcery. A to v návaznosti na sdělení polské advokátky Evy Stawické, které dodal odvahy k řízení polského stavovského časopisu příklad české kolegyně. „Kladu důraz na to, aby měl každý příspěvek jasný a srozumitelný obsah, byl právně přesný a využitelný v praxi,“ říká s tím, že s kolegyněmi v oddělení komunikace České advokátní komory pracují týmově. „Jen musí být člověk otevřený a nesmí se bát svěřit se svými obavami,“ dodává. Jako klíčové Hana Rýdlová vnímá to, aby s kolegyněmi komunikovaly za instituci, a ne samy za sebe. „Práce na komoře mi přináší radost a vnitřní naplnění převálcuje všechny překážky,“ říká a dodává, že z poslední doby ji nejvíce naplňovala práce na projektu k 30. výročí sametové revoluce „Advokáti proti totalitě“.

Třetí debatující právnička, Šárka Chytrová, je advokátní koncipientka a autorka blogu Holkaprávnická, který na Instagramu sleduje téměř šest tisíc uživatelů. Věnuje se na něm třeba informacím o právnickém vzdělávání nebo právní osvětě. „Je to taková komunita lidí s vášní pro právo,“ říká. Šárka na Instagramu nejdříve skrývala svou identitu, protože občas kritizovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kterou studovala a měla před státnicemi. Nakonec se ale k jejímu profilu sama fakulta přihlásila. „Po roce, kdy jsem začala vést blog, měli údajně na právnické fakultě dokonce více přihlášek,“ dodává Šárka. V podcastu PRÁVNIČKY také přibližuje své pravidlo, že čtenář má vždycky pravdu. „Má právo myslet si to, co si myslí. Nemá cenu se s nikým hádat, má ale cenu vysvětlit svůj úhel pohledu,“ říká koncipientka, kterou díky jejím osvětovým aktivitám české právnické fakulty považují za rovnoprávného partnera k vedení diskuse.

Na co jsou Hana Rýdlová, Světlana Witowská a Šárka Chytrová pyšné? A co považují za svou nekomfortní zónu? I na to odpovídají v podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital