Finance jsou světem mužů, podobně jako právo. V podcastu PRÁVNIČKY se sešly Jana Brodani, Danuše Nerudová a Veronika Civínová

Nejen svět práva je doménou řady expertek. Výjimečné ženské příběhy je možné najít také ve finančnictví. Příkladem jsou Jana Brodani, výkonná ředitelka asociace Asociace pro kapitálový trh v ČR a Veronika Civínová, právnička spolupracující s Wood & Company a platformou Portu. Spolu s nimi se v podcastu PRÁVNIČKY sešla rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová, která má i jako neprávnička na české právní prostředí klíčový vliv. Poslouchejte podcast nebo si pusťte video pro předplatitele.

Video pro předplatitele: Brodani, Nerudová a Civínová v podcastu PRÁVNIČKY

Danuše Nerudová patří k nejviditelnějším ženám českého veřejného života. I když je profesí ekonomka, k právu má blízko. Její specializací jsou daně, a to konkrétně mezinárodní zdanění. „Právníky obdivuji. Mají dar interpretace daného problému různými způsoby a umí číst mezi řádky,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY. Svět financí je podle ní, obdobně jako svět práva, doménou mužů. „Nikdy jsme neměli guvernérku a ani v bankovní radě České národní banky není jediná žena,“ popisuje. Vzpomíná také na práci komise pro spravedlivé důchody, kdy při debatách o problematice sdíleného vyměřovacího základu pro manžele zjistila, že muži mají často odlišný pohled na věc.

Danuše Nerudová v podcastu PRÁVNIČKY přiznává, že její dlouhý seznam pracovních úkolů jí neumožňuje „opájet se úspěchem“. „K úspěchu vede spousta slepých uliček. Za každým inovátorem je i spousta neúspěchů, a i o tom je nutné mluvit. Byla jsem dva a půl roku prorektorkou a pak jsem byla odvolána. Při té příležitosti jsem si uvědomila, že když jdete nahoru, potkáváte stejné lidi, jako když jdete dolů,“ říká. 

Veronika Civínová, advokátka a právnička spolupracující s Wood & Company a platformou Portu, za neúspěch považuje každý nerealizovatelný projekt. „Legislativa na finančním trhu nedává vždy smysl,“ říká. V současné době se jí daří propojit mateřství a práci. „Ale moc si neumím najít čas na odpočinek,“ dodává s tím, že v období pandemie koronaviRu jí výrazně přibylo práce.

Veroniku Civínovou bavÍ, že se může věnovat advokacii i práci v korporátu. „Ve světě financí jsou ženy jen výjimečně na pozicích CEO, jsou spíše v poradních orgánech,“ dodává. I proto ji inspiruje kolegyně Kristen Andrasko, která působí jako Head of Equities ve společnosti Wood & Company. Další inspirací je pro Veroniku výkonná ředitelka asociace Asociace pro kapitálový trh v ČR Jana Brodani. Ta v podcastu přiznává, že vždy chtěla být právničkou. Přesto vystudovala právo i ekonomii. Sama se snaží využívat synergie oborů a spojuje jednotlivé aspekty tak, aby poskládala větší celek. Ženy podle ní už postupně stoupají na vyšší pozice, ale stejně jako Danuše Nerudová kritizuje, že není žádná žena v bankovní radě ČNB. „Ženský prvek je totiž velmi nezbytný u témat týkajících se žen a dětí, zejména ve financích. Ženy v sobě mají větší pokoru,“ říká v podcastu PRÁVNIČKY.

Jak vnímají Danuše Nerudová, Veronika Civínová a Jana Brodani nastupující generaci? Co se jim v kariéře nepovedlo a v čem jsou skutečně dobré? Odpovídají v novém díle podcastu PRÁVNIČKY.

sinfin.digital