Zlámalová vysvětluje: Česko z členství v EU těží, czexit by znamenal zchudnutí až o 40 procent

Audioverze

Česko slaví 20 let v Evropské unii a ze členství kromě volného pohybu zboží, služeb, osob a kapitálu těží i finančně. Za dvě dekády jsme v čistých příjmech získali z EU přes bilion korun. I navzdory tomu by přibližně 40 procent Čechů v referendu hlasovalo pro vystoupení z Evropské unie. Hlavní komentátorka mediálního domu CNC Lenka Zlámalová však vysvětluje, že by to znamenalo razantní zchudnutí. 

„Lidem, kteří by v případném referendu hlasovali o vystoupení z Evropské unie, bych vzkázala, že budou o 30 až 40 procent chudší. Ekonomické benefity, které nám plynou ze členství v EU, jsou zcela zřejmé, ostatně nepopírá je ani Václav Klaus a další euroskeptici,“ vysvětluje Zlámalová. Hlavní komentátorka CNC však jedním dechem dodává, že směřování EU v posledních letech nutně neznamená cestu k prosperitě. 

„Tam, kam EU v posledních letech míří, když se podíváme na Green Deal či migrační pakt, to je těžká degenerace,“ říká Zlámalová. „Evropská unie by měla znovuobjevit pro své členy více otevřenosti a méně regulace. Dávalo by mi smysl více to pojímat jako zónu společného obchodu, jako prostor, kde lidé pádem bariér dostanou větší příležitosti.“  

Jak Evropě vrátit její konkurenceschopnost na globálním hřišti? Proč Polsko za evropské peníze vybudovalo dálnice a Česko rozhledny? A měli bychom podle Lenky Zlámalové přijmout euro? Podívejte se na celou epizodu. 

sinfin.digital