Zlámalová vysvětluje: O co všechno se hraje ve francouzských parlamentních volbách

Audioverze

Když francouzský prezident Emmanuel Macron po debaklu v evropských volbách vyhlásil předčasné parlamentní volby, byl to šok pro celou Evropu. Podle řady předvolebních průzkumů totiž jeho středovou stranu Obnova (Renaissance) může čekat zásadní prohra, když se stále více francouzských voličů kloní ke krajní levici a pravici. „A to je také ten hlavní důvod, proč celá Evropa nyní sleduje dění ve Francii se zatajeným dechem,“ vysvětluje hlavní komentátorka mediálního domu CNC Lenka Zlámalová. 

„Francouzská radikální pravice i radikální levice, které se nyní nacházejí v přízni voličů, mají více společného, než se na první pohled může zdát,“ říká Lenka Zlámalová. „Ve svém důsledku totiž obě strany v případě volebního vítězství přinesou vážné ekonomické ohrožení pro Francii – a proto tamní volby všichni s takovým napětím sledují,“ doplňuje analytička.

Nejde jen o politický výsledek, znepokojení investorů je patrné i na trzích. Na razantní posílení strany Marine Le Penové francouzská burza reagovala masivním výprodejem a jak dodává Zlámalová, výnosové spready mezi francouzkými dluhopisy a německými bondy jsou dnes nejvyšší od roku 2012. 

Jak současná francouzská politika ovlivňuje apetit investorů? Jaká jsou hlavní témata sněmovních voleb? A může se Macronovi jeho gambit nevyplatit? Podívejte se na celou epizodu.   

sinfin.digital