Zlámalová vysvětluje: Komu a jak pomůže výpověď bez udání důvodu?

Audioverze

České pracovní právo nutně potřebuje možnost „okamžité výpovědi bez udání důvodu“ – a včera bylo pozdě, říká hlavní komentátorka vydavatelství Czech News Center Lenka Zlámalová. Zda se však dočkáme, není jasné. V legislativním návrhu novely zákoníku práce z pera ministra Mariana Jurečky tento institut chybí, byť občanští demokraté slibují, že možnost okamžitého propuštění ve Sněmovně vrátí zpět na stůl.

Důvod, proč by okamžitá výpověď bez udání důvodu pomohla odblokovat pracovní trh, je jednoduchý. „Dnes je situace reálně taková, že firma se svých nevýkonných zaměstnanců de facto nedokáže zbavit,“ vysvětluje Zlámalová.

„Většinou se to tedy řeší způsobem, že šéf zaměstnance buď nějakým bossingem donutí, aby sám odešel, anebo musí nedůstojně fixlovat reorganizaci, což zase otráví atmosféru ve firmě. Je přitom úplně normální, že pokud si v práci dva lidé nerozumí, měli by mít možnost se rozejít,“ doplňuje Zlámalová.

Výpověď bez udání důvodu se nemá stát nástrojem šikany, proto se zvažuje, že by byla vyvážena „zlatým padákem“ v podobě šesti až osmi měsíčních platů odstupného.

Přesto na výpovědi bez důvodu není koaliční shoda. Zatímco občanští demokraté tento institut tvrdě prosazují, koaliční lidovci – a jejich předseda Marian Jurečka – návrh do novely nezařadili.

Jaké je současné rozložení politických sil? Jak přesně by výpověď bez udání důvodu odblokovala trh práce? A jak to mají s tímto institutem v zahraničí? Poslechněte si celou epizodu.

sinfin.digital