Antl míří do KŠD, Kolaříková mění kancelář. Lidové noviny zastavily Právo a justici, Nahodil se vrací do advokacie

Jan Januš

07. 01. 2021 • 06:00
VÝBĚR JANA JANUŠE | Začátek roku 2021 je i přes opětovný lockdown protknutý právními personáliemi: dlouholetý šéf Ústavně-právního výboru Senátu Miroslav Antl nastupuje do KŠD Legal, právní talent roku 2017 Linda Kolaříková míří do Sedlakova Legal a Tomáš Nahodil se vrací k advokacii po téměř roční zkušenosti z Lidových novin, které s koncem roku 2020 zastavily přílohu Právo a justice. Nové právnické čtení naopak nabízí blog spojený s Právnickou fakultou UK Právo v krizi. A také probíhají významné transakce.

Miroslav Antl patřil svého času k vůbec nejznámějším státním zástupcům a českým právníkům obecně. V poslední 12 letech byl výrazným senátorem a poslední desetiletí rovněž velmi vlivným předsedou Ústavně-právního výboru horní parlamentní komory. V loňských volbách ale neuspěl, nyní se vrací do praxe. Jako svou novou posilu jej koncem loňského roku oznámila kancelář KŠD Legal, která přišla na přelomu let 2018 a 2019 o významnou část své trestněprávní části po odštěpení tdpA a klíčového partnera Lukáše Trojana, jinak také viceprezidenta Unie obhájců. 

S příchodem Antla KŠD Legal slibuje „významné posílení trestněprávní sekce kanceláře“: „Bude se jednat o završení započatého přebudování struktury týmu pro trestní právo a vytvoření velmi silné platformy poskytovaných služeb v této oblasti pro stávající i nové klienty kanceláře a další rozvoj šíře v tomto právním oboru poskytovaných služeb.

Trend sílících nových a často regionálních právních firem, na který v posledních měsících často upozorňuji, ilustruje i přestup advokátky Lindy Kolaříkové z KPMG Legal do Sedlakova Legal, o kterém kancelář informovala na svých facebookových stránkách. Kolaříková se věnuje zejména IT právu a často s ním vstupuje i do veřejného prostoru: před třemi lety se stala v rámci ankety Právník roku Talentem roku, loni pak vydala ve Wolters Kluwer monografii Umělá inteligence & právo. Opakovaně odkazuji na stále „nadčasový“ rozhovor, který jsme spolu po jejím ocenění vedli. Mluvili jsme třeba o tom, jestli roboti někdy získají volební právo. „Nikdo dnes neodhadne, nakolik se u robotů rozvine autonomie jednání. Nechci mluvit přímo o sebeuvědomění, ale způsob jejich uvažování se stále vyvíjí. Revize právního rámce fungování robotů je ale každopádně nutná v řádu jednotek, nikoliv desítek let,“ říkala tedy například.

Advokátka a odbornice na pracovní právo Barbora Šafaříková, dříve působící v Dentons, pak nově nastoupila do Noerru. V této souvislosti česká pobočka původem německé kanceláře rovněž oznámila, že chce právě v pracovněprávní praxi posilovat. „Poradenství v oblasti pracovního práva je klíčovou oblastí pro řadu jak našich lokálních, tak mezinárodních klientů, a to v neposlední řadě i v rámci jejich investičních projektů,“ uvedla k nástupu Šafaříkové spoluřídící partnerka Barbara Kusak. „O posílení našeho pracovně právního týmu jsme již nějakou dobu uvažovali a koronavirová krize nás jen upevnila v tom, že tato oblast je pro nás do budoucna perspektivní a chtěli bychom se na ni více zaměřit, a to nejen v rámci České republiky, ale celého regionu CEE, kde Noerr působí," dodal k tomu spoluřídící partner Bořivoj Líbal.

Pravidelná pondělní příloha Lidových novin Právo a justice, kterou původně založil známý novinář Tomáš Němeček, od začátku roku nevychází, nahradila ji nemovitostní témata. Právo a justici vedl od loňského března po odchodu nynější tiskové mluvčí Vrchního soudu v Praze Kateřiny Kolářové Tomáš Nahodil, který se, jak uvedl pro INFO.CZ, plánovaně vrací do advokacie. 

„Práce v Lidovkách mne moc bavila a dala mi cenné umění nadhledu. Když se na věci díváte jako advokát, je to v pořádku, protože jím jste. Ale když se na ně podíváte z nadhledu jako novinář, který už advokátem není, zjistíte, že vám jako advokátovi unikalo mnoho souvislostí, protože jste je do svého advokátního myšlení a pohledu nepustil. Což byla škoda. Můj návrat do advokacie je plánovaný. Nechtěl jsem se novinařině věnovat déle než rok, abych nepřišel o svou odbornost. V advokacii se nyní chystám zapojit do určitého projektu, který si ale vyžádá ještě několik týdnů příprav. Dopřejte mi čas. Rád vás o něm budu včas informovat.“

Nedávno naopak vznikl právní blog Právo a krize s podtitulem Blog o právu jako nástroji reakce (nejen) na koronavirovou krizi. Ten je součástí projektu Právnické fakulty UK Reakce právního systému České republiky na pandemii Covid-19: právní rámec, postup veřejné moci, doporučení pro futuro a stojí za ním autoři, jako jsou ústavní právníci Jan Kysela, Jan Wintr, Jan Kudrna, Ondřej Preuss, odbornice na mezinárodní právo Veronika Bílková či civilista David Elischer.

„Z nouzového stavu vzor 2020 by mělo vzejít poučení, že v krizovém zákonodárství je radno počítat se situacemi nejrůznějšího druhu. Nikdo nezpochybňuje nutnost efektivní reakce a legitimitu omezování základních práv, ani jedno však nemůže být bezbřehé, případně arbitrární. V tomto ohledu by bylo dobré, kdyby nezůstalo jen u analýz slabin, aniž by byly odstraněny,“ píše například na blogu v jednom ze zatím posledních publikovaných textů profesor Jan Kysela.

Konečně ještě tři významné transakce z poslední doby, a to z pohledu dvou špiček advokátního trhu. Allen & Overy „zastupovala syndikát českých a mezinárodních bank ve vztahu k seniorním zajištěným úvěrům v objemu 640 milionů eur poskytnutým společnosti Sazka Group a jejím dceřiným společnostem. Poskytnuté finanční prostředky budou použity na refinancování několika dvoustranných a syndikovaných úvěrů společnosti a jejích dceřiných společností“. Kancelář, jejíž tým vedl z Londýna counsel Jan Skuhravý a české aspekty řídil partner Petr Vybíral, dále uvedla, že „jedinečnost tohoto refinancování spočívá v tom, že jako historicky první zahrnuje vlastníky domácích dluhopisů (v České a Slovenské republice), vlastníky mezinárodních dluhopisů (které se řídí právem státu New York) a bankovní věřitele do společné mezivěřitelské struktury podle anglického práva“.

Kancelář Kocián Šolc Balaštík (KŠB) pak pod vedením partnera Jiřího Horníka radila svému „dlouhodobému klientovi“ Arete Invests „při prodeji portfolia logistických parků“, kdy „transakce spočívala v prodeji portfolia 11 logistických a průmyslových parků v České republice a na Slovensku australskému fondu Cromwell v hodnotě cca tři miliardy korun“. Rovněž Jan Horník, tentokrát ještě společně s advokátem Josefem Křížem, vedli tým, pracující pro „J&T Banku při akvizici společnosti Rustonka Development II, která vlastní administrativní budovu Rustonka“, v níž nyní banka sídlí.

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na jan.janus@info.cz.

SDÍLET