Havel & Partners může opustit další důležitý člověk. A podíl právníků se v Senátu nezvýší ani po volbách

Jan Januš

08. 10. 2020 • 06:00
ADVOKÁTNÍ VÝBĚR JANA JANUŠE | Havel & Partners může kvůli justičnímu konkurzu přijít o Jiřího Kmece, Wolf Theiss zase o Roberta Pelikána. Senát kvůli neúspěšným volbám z právníků opustí zcela jistě Jiří Dienstbier a je otázkou, zda zůstane jen u něj. Platforma Rozumné právo pak tvrdě konstatuje, že „daně v Česku jsou nepřehledné a podnikatelé jsou nepřiměřeně trestáni za chyby“.

V Havel & Partners probíhá určitá „personální obměna“. I když se na trhu spekuluje o tom, co některé odchody znamenají, podle slov řídícího partnera Jaroslava Havla v připravovaném rozhovoru pro INFO.CZ je obměna velmi malá a současné dění ji jen urychlilo. Jak jsme již informovali, ve firmě už například nepůsobí dřívější partneři Petr Sprinz (nově Allen & Overy) a Jan Frey (nově KPMG Legal) a tento týden vyšlo najevo, že odejít může také counsel Jiří Kmec

Stejně jako ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman totiž podle České justice kandiduje na brzy volný post soudce Evropského soudu pro lidská práva, který Česká republika znovu obsadí v souvislosti s končícím mandátem někdejšího místopředsedy České advokátní komory Aleše Pejchala. 

I když Kmec zůstává ve stínu zmíněných a známějších osobností, má na daný post ideální životopis. „Pracoval téměř 11 let na Ministerstvu spravedlnosti v kanceláři vládního zmocněnce pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva, od roku 2011 formálně jako zástupce vládního zmocněnce. V rámci této pozice se kromě jiného podílel na obhajobě státu ve více než 150 sporech vedených před tímto mezinárodním soudem a také před Výborem pro lidská práva při OSN,“ představuje jej Havel & Partners na svém webu. 

I posledně právě Aleš Pejchal přeskočil zdánlivě daleko silnější jména, nyní lucemburskou profesorku Mahulenu Hofmannovou a soudce Nejvyššího správního soudu a právního teoretika Zdeňka Kühna. Tím ale netipuji, že novým evropským soudcem pro lidská práva bude právě Jiří Kmec. Protože teď se dá jméno vítěze leda tak věštit z křišťálové koule.

Advokát a dřívější partner výše zmíněné kanceláře Jan Holásek postoupil v Hradci Králové do druhého kola senátních voleb. Je jedním z pěti lidí, hlásících se k právnické profesi, kteří v prvním kole uspěli a zamířili do 27 duelů, jejichž výsledky budou jasné v sobotu. Holásek, jenž na ČT24 uvedl, že ho kampaň stála poměrně výrazných 1,5 až dva miliony korun, postoupil z druhého místa, stejně jako Daniel Kůs v Plzni a Václav Láska na Praze 5. Ještě úspěšnější byli advokátka Adéla Šípová, která v Kladně spoluvyřadila stávajícího senátora a rovněž právníka Jiřího Dienstbiera, a současný předseda senátního Ústavně-právního výboru Miroslav Antl z obvodu Rychnov nad Kněžnou. Oba první kolo vyhráli.

Do horní komory se pravděpodobně z uvedených právníků nedostanou všichni. Ani po těchto volbách se tak právnické zastoupení v Senátu příliš nezvýší, což není zrovna šťastné. Dá se totiž souhlasit právě se slovy Miroslava Antla: „Senátu chybí právníci. Sice se o něm mluví jako o ústavní pojistce a strážci ústavnosti, legislativního procesu a opraváři zákonů, ale jsme tu pravidelně jen tři až čtyři právníci s právní praxí. Jsme ve výrazné menšině, prakticky čtyřprocentní. Od zahraničních návštěv přitom slýchám, že u nich jde o 20 procent.“

A ještě do třetice Havel & Partners, tentokrát přímo. Firma totiž na začátku měsíce oznámila jednu ze svých největších letošních zakázek, na níž se přímo podílel rovněž Jaroslav Havel. Kancelář „poskytla pod vedením Ondřeje Floriána komplexní právní poradenství společnosti Pražská teplárenská a.s., která je součástí skupiny Energetický a průmyslový holding, a.s. a dlouhodobě patří k lídrům teplárenského trhu, při odštěpení jejího majetku do pěti nástupnických společností. Na jedné z nejkomplexnějších přeměn obchodních společností, kterou kancelář v tomto roce realizovala, se společně s několika odbornými týmy podíleli tři partneři kanceláře.“ 

Pokračují rovněž další právní personálie. Například kancelář Felix a spol. opustil advokát Ondřej Ambrož, který nově působí jako counsel ve Wolf Theiss. „Pražský tým Compliance a korporátní šetření Wolf Theiss prostřednictvím Ondřeje Ambrože výrazně posílí v oblasti trestní obhajoby, zejména pak obhajoby právnických osob,“ uvedla za kancelář Tereza Svobodová. Wolf Theiss vede v Česku a relativně nově také na Slovensku Jitka Logesová a k jejím nejvýraznějším tvářím patří bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán. I toho ale možná opět čeká veřejné angažmá, podle České justice totiž usiluje o post soudce evropského Tribunálu. Ústní pohovory shodou okolností probíhají na ministerstvu spravedlnosti právě dnes, tedy ve čtvrtek 8. října.

A na závěr ještě něco k přemýšlení. Platforma Rozumné právo pokračuje v publikaci svých stanovisek, často reagujících na aktuální koronavirovou situaci, ale nikoliv výlučně. „Český daňový systém je nepřehledný. Nedává podnikateli možnost se od státu dozvědět, jak má v konkrétní věci správně postupovat. I přesto ale stát nechává veškerou odpovědnost za řádně uvedenou daň na podnikateli. Navíc, pokud finanční úřad podnikateli doměří daň na základě daňové kontroly, vzniká rovněž povinnost uhradit vysoké sankce. Kromě úroku z prodlení (aktuálně cca 15 % ročně) je to rovněž penále ve výši 20 % z doměřené částky. Podle členů platformy Rozumné právo je tento stav do budoucna neudržitelný,“ dočteme se například v tom posledním, nazvaném „Daně v Česku jsou nepřehledné a podnikatelé jsou nepřiměřeně trestáni za chyby“. Ten rozbor stojí za přečtení celý. A vrátit se můžete rovněž k souvisejícímu rozhovoru s jedním z iniciátorů vzniku tohoto think tanku Ondřejem Trubačem pro INFO.CZ.

Chcete o sobě sdělit čtenářům něco zajímavého? Ozvěte se na jan.janus@info.cz a my vaši zprávu rádi posoudíme.

SDÍLET