Pokud chce být Rychetský prezidentem, má teď šanci

Jan Januš

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Pavel Rychetský dnes slaví významné pracovní výročí - předsedou Ústavního soudu je už 17 let. Rovněž to znamená, že mu ve funkci zbývají poslední tři roky. Rychetský má skvělé renomé, podle průzkumů dlouhodobě patří z hlediska veřejného mínění k nejdůvěryhodnějším ústavním činitelům. Těší se rovněž všeobecnému respektu, například Senát navrhl na konci července prezidentovi, aby jej u příležitosti státního svátku vyznamenal Řádem T. G. Masaryka. Rychetský by tak měl, v případě vlastního zájmu, rovněž značný volební kapitál a je otázkou, zda se jej přece jen nerozhodne ještě nějak využít. Dříve totiž minimálně před svými blízkými neskrýval jasné prezidentské ambice a kdyby do příštích prezidentských voleb šel, nebyl by bez šancí. Jeho hlavní nevýhodou je blížící se osmdesátka, důležitější ale může být, že by se proti němu nejspíše nevymezoval současný prezident Miloš Zeman.

Pavel Rychetský je výborným předsedou Ústavního soudu a důvěra v něj je zcela zasloužená. Ústavní soud skutečně funguje jako pojistka všech obecných proklamací v Ústavě, drží Českou republiku tam, kam patří, a zejména v poslední době bedlivě hlídá, aby si vláda nepřisvojovala více moci, než jí náleží.

Rychetský je navíc v posledních letech stále vstřícnější, vysvětluje své postoje a silně ubral rovněž ze svého chvilkového aktivismu, kdy měl například v souvislosti s výměnou předsedy Nejvyššího správního soudu až zarážející snahu vstupovat za každou cenu rovněž do věcí, které mu nenáleží.

Benešová začala s reformou justice. Sice beze změn zákonů, ale o to účinněji

sinfin.digital