Stavební úřady jsou mnohdy systémově podjaté. To by se mělo s novým zákonem změnit, říká advokát Jakub Štilec

Hysterie kolem nového stavebního zákona připomíná advokátovi Jakubovi Štilcovi dobu přijímání nového občanského zákoníku. „Čas ale ukázal, že to byl velmi významný a povedený krok kupředu,“ říká řídící partner advokátní kanceláře Štilec & Partners v rozhovoru pro INFO.CZ. Obává se ale, jak si stát poradí s natolik významnou změnou stavebního procesu v praxi.

Sněmovna v minulém týdnu schválila nový stavební zákon, který má mimo jiné urychlit stavební řízení. Je to podle vás dobrá norma? 

V principu je to velký a nutný krok kupředu. On už starý stavební zákon opravdu delší dobu přesluhuje. Stačí se podívat na statistiky výstavby. Česká republika se už řadu let pravidelně ocitá na chvostu světového žebříčku v délce povolovacích procesů. Co si pamatuji, tak ještě předloni jsme ve statistikách konkurovali tak leda rozvojovým středoafrickým státům, zatímco průměr Evropy a vyspělého světa nám nedostižně unikal. 

Takže nás čeká zlepšení situace?

Samozřejmě teď půjde o to, jak si stát poradí s natolik významnou změnou stavebního procesu v praxi. Je třeba vnímat, že doslova během pár let má vzniknout úplně nová síť úřadů, která se musí obsadit dostatečným množstvím kompetentních úředníků a která musí být schopna plynule převzít celou stavební agendu, navíc v podmínkách nové právní úpravy. Určitě se nevyhneme počátečnímu zmatku a postupnému usazování. Ona ta dnešní „hysterie“ trochu připomíná dobu přijímání nového občanského zákoníku. Čas ale ukázal, že to byl velmi významný a povedený krok kupředu.    

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak zasáhl do problematiky černých staveb Nejvyšší správní soud?
  • Kde vzniká problém s dostupností bydlení?
  • A podaří se novému zákonu vyřešit systémovou předpojatost stavebních úřadů?
sinfin.digital