Za co budou státní zástupci stíhat firmy a co je ochrání? Vodítka nabídne prezident Rozhodčího soudu i šéf kolegia Nejvyššího soudu

Jan Januš

07. 01. 2021 • 06:00
Nejvyšší státní zastupitelství nedávno aktualizovalo svou metodiku ohledně takzvané přičitatelnosti trestného činu právnickým osobám a podmínek, za nichž se trestní odpovědnosti zprostí. Veřejná žaloba tak nabízí základní recept na to, jak mohou firmy efektivně čelit trestněprávním rizikům, které pro ně může představovat například chování jejich zaměstnanců či spolupracovníků. Byť je tento „návod“ v základu určen právě pro státní zástupce, užitečný může být i pro podnikatele. Tématu se bude dnes odpoledne věnovat CA Forum online, které pořádá za mediálního partnerství INFO.CZ Compliance Academy, a to i za účasti prezidenta Rozhodčího soudu při Hospodářské a Agrární komoře ČR Juraje Szabóa, který se na vypracování metodiky významně podílel.

Na akci dále vystoupí předseda trestního kolegia Nejvyššího soudu František Púry, Head of Compliance and Ethics pro střední Evropu Tesco Stores ČR Lucie Andreisová a advokáti Ladislav Smejkal z Dentons a Filip Seifert ze Seifert a partneři. Akci je možné sledovat ve čtvrtek 7. ledna od 14:00 hodin prostřednictvím tohoto odkazu, zpětně bude ke shlédnutí rovněž na Youtube kanálu Compliance Academy.

„Poslední aktualizace se zaměřuje především na předpoklady spáchání trestného činu právnickou osobou. Klade důraz na negativní podmínky přičitatelnosti trestní odpovědnosti a objasňuje právní rámec použitelnosti ustanovení § 8 odst. 5 zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a poskytuje státním zástupcům praktická doporučení pro vyhodnocování compliance management systémů a jejich fungování. Tím zároveň dává širší veřejnosti nepřímo, ale nepochybně úmyslně, návod, jak mají organizace své compliance programy a protikorupční politiky nastavit, aby rizika svého trestního stíhání minimalizovaly. Tím státní zastupitelství přispívá k další kultivaci podnikatelského prostředí v České republice,“ přibližoval souvislosti metodiky v nedávném rozhovoru pro INFO.CZ bezpečnostní expert a jeden z organizátorů zmíněné akce Michal Moroz.

Compliance Academy Forum online

„V poslední aktualizaci oceňuji především důraz na využití mezinárodních standardů při nastavování compliance programů. Ty totiž velice efektivně shrnují dobrou praxi a dávají vynikající návod, jak compliance zdokonalovat. Státní zástupci zmiňují zejména normu ISO 37001, která je momentálně asi nejlepším existujícím standardem protikorupční politiky a jako taková začíná být zaváděna čím dál větším počtem tuzemských společností. Metodika už ale počítá i s chystanou normou ISO 37301, která nahradí doposud existující, „necertifikovatelnou“ normu ISO 19600. No a třetím velmi inspirativním zdrojem, který státní zástupci zmiňují, je také metodický pokyn amerického ministerstva spravedlnosti, což je také skvělý nástroj pro hodnocení compliance programů,“ uvedl rovněž.

„Je ale třeba zdůraznit, že certifikace podle některé z uvedených norem není sama o sobě podmínkou nebo dokonce zárukou exkulpace, tedy vyvinění právnické osoby. Normy a metodiky jsou nicméně skvělým návodem, podle nichž se mohou firmy orientovat při hodnocení a zdokonalování svých compliance programů,“ dodal.

SDÍLET