„Vůdcovské“ stanovy ANO a SPD balancují na hraně demokracie: Které části budí kontroverze? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Vůdcovské“ stanovy ANO a SPD balancují na hraně demokracie: Které části budí kontroverze?

720p360p

Hnutí ANO a SPD mají na tuzemské poměry neobvyklé stanovy. V několika odstavcích dávají do rukou předsedy až příliš velké rozhodovací pravomoci a kontroverzní je v případě SPD i mechanismus přijímání nových členů. Někteří experti na ústavní právo proto upozorňují, že takto nastavená vnitřní pravidla jsou na samé hranici demokratických principů. Které části jsou nejkontroverznější? Co stojí za takto nastavenými pravidly? A proč je české ministerstvo vnitra k takovým stanovám benevolentní? Sledujte nový díl pořadu Proč.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.