Klíčový den pro vydavatele: Evropští poslanci budou hlasovat o návrhu směrnice o autorských právech | info.cz

Články odjinud

Klíčový den pro vydavatele: Evropští poslanci budou hlasovat o návrhu směrnice o autorských právech

Evropští poslanci dnes budou hlasovat o návrhu kontroverzní směrnice o autorských právech. Nová pravidla by kromě jiného dávala vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty jako je Google nebo Facebook. Směrnice ale budí velké emoce. Poslanci čelili silnému tlaku různých lobbistických skupin, jejich schránky zaplavily tisíce e-mailů od zastánců i odpůrců normy.

Kritici návrhu tvrdí, že povede k cenzuře internetu. Jeho zastánci naopak soudí, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí.

Poslanci v této fázi zatím pouze rozhodnou o své pozici před dalším vyjednáváním s členskými státy a Evropskou komisí. Může se stát, že budou chtít k normě přidat pozměňovací návrhy, a tím ji případně otupit.

Jádrem sporu jsou dva články chystané směrnice. Článek 13 dává internetovým platformám povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. K podporovatelům směrnice patří i česká Unie vydavatelů. Naopak například Seznam.cz je proti ní.

Poslanci dnes budou schvalovat také zavedení nových pravidel pro občany třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost Evropské unie. Pokud poslanci a následně členské státy nové předpisy schválí, budou tito občané muset před cestou do unie za poplatek přes internet požádat o povolení ke vstupu. Cílem systému je vyhodnotit, zda žadatel není podle dosavadních záznamů napojený například na teroristické organizace a nepředstavuje bezpečnostní riziko.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud