Klíčový den pro vydavatele: Evropští poslanci budou hlasovat o návrhu směrnice o autorských právech | info.cz

Články odjinud

Klíčový den pro vydavatele: Evropští poslanci budou hlasovat o návrhu směrnice o autorských právech

Evropští poslanci dnes budou hlasovat o návrhu kontroverzní směrnice o autorských právech. Nová pravidla by kromě jiného dávala vydavatelům právo na spravedlivý podíl z využití jejich autorských děl internetovými giganty jako je Google nebo Facebook. Směrnice ale budí velké emoce. Poslanci čelili silnému tlaku různých lobbistických skupin, jejich schránky zaplavily tisíce e-mailů od zastánců i odpůrců normy.

Kritici návrhu tvrdí, že povede k cenzuře internetu. Jeho zastánci naopak soudí, že výsledkem nových pravidel bude lepší ochrana autorských práv v internetovém prostředí.

Poslanci v této fázi zatím pouze rozhodnou o své pozici před dalším vyjednáváním s členskými státy a Evropskou komisí. Může se stát, že budou chtít k normě přidat pozměňovací návrhy, a tím ji případně otupit.

Jádrem sporu jsou dva články chystané směrnice. Článek 13 dává internetovým platformám povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. K podporovatelům směrnice patří i česká Unie vydavatelů. Naopak například Seznam.cz je proti ní.

Poslanci dnes budou schvalovat také zavedení nových pravidel pro občany třetích zemí, na které se nevztahuje vízová povinnost Evropské unie. Pokud poslanci a následně členské státy nové předpisy schválí, budou tito občané muset před cestou do unie za poplatek přes internet požádat o povolení ke vstupu. Cílem systému je vyhodnotit, zda žadatel není podle dosavadních záznamů napojený například na teroristické organizace a nepředstavuje bezpečnostní riziko.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Game of Thrones s08e02 - shrnutí druhého dílu

Články odjinud