Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Facebook čelí dalšímu velkému problému s ochranou dat svých uživatelů. List New York Times upozornil, že firma uzavřela dohodu, na jejímž základě se 60 výrobců telefonů dostalo k osobním údajům lidí, kteří sociální síť využívají. Mezi firmami byly nejen technologičtí giganti jako Apple či Samsung, ale také čínská společnost Huawei, kterou americké tajné služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost.

Společnost Facebook sdílela data uživatelů sociální sítě s čínskými výrobci telefonů. Mezi nimi byla firma Huawei, kterou americké zpravodajské služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost. Kromě ní se k datům dostali také výrobci smartphonů Lenovo, Oppo a TCL.

Smlouvy mezi Facebookem a producenty telefonů sahají do roku 2010, kdy se společnost snažila k sociální síti přitáhnout více uživatelů právě z mobilních zařízení. Dohody umožnily výrobcům používat například tlačítko „Líbí se mi“ nebo nástroje pro přidávání statusů. Huawei díky nim vytvořil aplikaci, která na jednom místě shromažďovala novinky a zprávy z více sociálních sítí.

Zároveň ale také získal přístup k osobním datům nejen uživatelů, kteří jeho služeb využívali, ale také jejich virtuálních a skutečných přátel. Detailní informace obsahovaly údaje o víře, politických názorech, zaměstnání, vzdělání, vztazích nebo osobní historii.

1080p 720p 360p
Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová

Podobně jako Huawei, Lenovo a další na tom byli také giganti Amazon, Apple, BlackBerry a Samsung. Celkem měl Facebook uzavřené dohody s 60 výrobci mobilních telefonů. Společnost slíbila, že smlouvu s Huawei zruší do konce týdne. Brání se, že data zůstávala na zařízeních a neukládala se na servery čínské firmy.

„Celé spojení FB a Huawei, Lenova a dalších bylo od začátku kontrolováno. Facebook schválil vše, co bylo vybudováno. Chceme ujistit, že všechny informace z této spolupráce byly uloženy na zařízeních, nikoli na serverech Huawei,“ pravil viceprezident Facebooku Francisco Varela.

O tom budou chtít nyní ujištění i američtí zákonodárci. „Těším se, až se dozvím více o tom, jak Facebook zajistil, že informace o uživatelích nebyly odesílány na čínské servery,“ prohlásil nejvýše postavený demokrat ve výboru pro zpravodajské služby Mark Warner.

Huawei považují americké tajné služby za riziko pro národní bezpečnost kvůli jeho vazbám na čínskou vládu. Jeden z největších výrobců telefonů na světě je čínskou národní chloubou, kterou Peking využívá při svých snahách rozšířit svůj vliv po světě. Společnost dostává miliardy dolarů od čínských státních bank a jejím cílem je expandovat do Afriky, Evropy a Latinské Ameriky. Spojené státy ji vyšetřují kvůli podezření z porušování amerického embarga na obchodování s Kubou, Íránem, Súdánem a Sýrií. Na rizika spojená s Huawei upozornila již před šesti lety také zpráva Kongresu.

Ještě dříve, v roce 2009, čínská vláda zakázala Facebook. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg se od té doby na tamní trh snaží znovu proniknout i za cenu ústupků. V nejlidnatější zemi světa vystoupil na přední univerzitě a pracuje na zlepšování vztahů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Loni Facebook uvedl v Číně aplikaci na sdílení fotografií, která nápadně připomíná jeho v jiných zemích dostupný nástroj jménem Moments. Učinil tak ale anonymně a svoji značku s novinkou nespojil. Zároveň začal pracovat na vývoji technologie umožňující cíleně cenzurovat obsah.

Sociální síť v posledních měsících čelí tvrdé kritice právě kvůli ochraně dat svých uživatelů. Největší kauza byla spojená se společností Cambridge Analytica, jež neoprávněně získala dat desítek milionů uživatelů Facebooku a následně je využila k podpoře prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1