Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Facebook čelí dalšímu velkému problému s ochranou dat svých uživatelů. List New York Times upozornil, že firma uzavřela dohodu, na jejímž základě se 60 výrobců telefonů dostalo k osobním údajům lidí, kteří sociální síť využívají. Mezi firmami byly nejen technologičtí giganti jako Apple či Samsung, ale také čínská společnost Huawei, kterou americké tajné služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost.

Společnost Facebook sdílela data uživatelů sociální sítě s čínskými výrobci telefonů. Mezi nimi byla firma Huawei, kterou americké zpravodajské služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost. Kromě ní se k datům dostali také výrobci smartphonů Lenovo, Oppo a TCL.

Smlouvy mezi Facebookem a producenty telefonů sahají do roku 2010, kdy se společnost snažila k sociální síti přitáhnout více uživatelů právě z mobilních zařízení. Dohody umožnily výrobcům používat například tlačítko „Líbí se mi“ nebo nástroje pro přidávání statusů. Huawei díky nim vytvořil aplikaci, která na jednom místě shromažďovala novinky a zprávy z více sociálních sítí.

Zároveň ale také získal přístup k osobním datům nejen uživatelů, kteří jeho služeb využívali, ale také jejich virtuálních a skutečných přátel. Detailní informace obsahovaly údaje o víře, politických názorech, zaměstnání, vzdělání, vztazích nebo osobní historii.

1080p 720p 360p
Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová

Podobně jako Huawei, Lenovo a další na tom byli také giganti Amazon, Apple, BlackBerry a Samsung. Celkem měl Facebook uzavřené dohody s 60 výrobci mobilních telefonů. Společnost slíbila, že smlouvu s Huawei zruší do konce týdne. Brání se, že data zůstávala na zařízeních a neukládala se na servery čínské firmy.

„Celé spojení FB a Huawei, Lenova a dalších bylo od začátku kontrolováno. Facebook schválil vše, co bylo vybudováno. Chceme ujistit, že všechny informace z této spolupráce byly uloženy na zařízeních, nikoli na serverech Huawei,“ pravil viceprezident Facebooku Francisco Varela.

O tom budou chtít nyní ujištění i američtí zákonodárci. „Těším se, až se dozvím více o tom, jak Facebook zajistil, že informace o uživatelích nebyly odesílány na čínské servery,“ prohlásil nejvýše postavený demokrat ve výboru pro zpravodajské služby Mark Warner.

Huawei považují americké tajné služby za riziko pro národní bezpečnost kvůli jeho vazbám na čínskou vládu. Jeden z největších výrobců telefonů na světě je čínskou národní chloubou, kterou Peking využívá při svých snahách rozšířit svůj vliv po světě. Společnost dostává miliardy dolarů od čínských státních bank a jejím cílem je expandovat do Afriky, Evropy a Latinské Ameriky. Spojené státy ji vyšetřují kvůli podezření z porušování amerického embarga na obchodování s Kubou, Íránem, Súdánem a Sýrií. Na rizika spojená s Huawei upozornila již před šesti lety také zpráva Kongresu.

Ještě dříve, v roce 2009, čínská vláda zakázala Facebook. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg se od té doby na tamní trh snaží znovu proniknout i za cenu ústupků. V nejlidnatější zemi světa vystoupil na přední univerzitě a pracuje na zlepšování vztahů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Loni Facebook uvedl v Číně aplikaci na sdílení fotografií, která nápadně připomíná jeho v jiných zemích dostupný nástroj jménem Moments. Učinil tak ale anonymně a svoji značku s novinkou nespojil. Zároveň začal pracovat na vývoji technologie umožňující cíleně cenzurovat obsah.

Sociální síť v posledních měsících čelí tvrdé kritice právě kvůli ochraně dat svých uživatelů. Největší kauza byla spojená se společností Cambridge Analytica, jež neoprávněně získala dat desítek milionů uživatelů Facebooku a následně je využila k podpoře prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1