Články odjinud

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Skandály Facebooku nekončí. Sdílel data s čínskými výrobci mobilů, jeden je bezpečnostní hrozbou pro USA

Facebook čelí dalšímu velkému problému s ochranou dat svých uživatelů. List New York Times upozornil, že firma uzavřela dohodu, na jejímž základě se 60 výrobců telefonů dostalo k osobním údajům lidí, kteří sociální síť využívají. Mezi firmami byly nejen technologičtí giganti jako Apple či Samsung, ale také čínská společnost Huawei, kterou americké tajné služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost.

Společnost Facebook sdílela data uživatelů sociální sítě s čínskými výrobci telefonů. Mezi nimi byla firma Huawei, kterou americké zpravodajské služby považují za hrozbu pro národní bezpečnost. Kromě ní se k datům dostali také výrobci smartphonů Lenovo, Oppo a TCL.

Smlouvy mezi Facebookem a producenty telefonů sahají do roku 2010, kdy se společnost snažila k sociální síti přitáhnout více uživatelů právě z mobilních zařízení. Dohody umožnily výrobcům používat například tlačítko „Líbí se mi“ nebo nástroje pro přidávání statusů. Huawei díky nim vytvořil aplikaci, která na jednom místě shromažďovala novinky a zprávy z více sociálních sítí.

Zároveň ale také získal přístup k osobním datům nejen uživatelů, kteří jeho služeb využívali, ale také jejich virtuálních a skutečných přátel. Detailní informace obsahovaly údaje o víře, politických názorech, zaměstnání, vzdělání, vztazích nebo osobní historii.

1080p 720p 360p
Facebook zná vaše slabiny. Ukládá i rozepsané statusy a mění přemýšlení lidí, říká Alvarová

Podobně jako Huawei, Lenovo a další na tom byli také giganti Amazon, Apple, BlackBerry a Samsung. Celkem měl Facebook uzavřené dohody s 60 výrobci mobilních telefonů. Společnost slíbila, že smlouvu s Huawei zruší do konce týdne. Brání se, že data zůstávala na zařízeních a neukládala se na servery čínské firmy.

„Celé spojení FB a Huawei, Lenova a dalších bylo od začátku kontrolováno. Facebook schválil vše, co bylo vybudováno. Chceme ujistit, že všechny informace z této spolupráce byly uloženy na zařízeních, nikoli na serverech Huawei,“ pravil viceprezident Facebooku Francisco Varela.

O tom budou chtít nyní ujištění i američtí zákonodárci. „Těším se, až se dozvím více o tom, jak Facebook zajistil, že informace o uživatelích nebyly odesílány na čínské servery,“ prohlásil nejvýše postavený demokrat ve výboru pro zpravodajské služby Mark Warner.

Huawei považují americké tajné služby za riziko pro národní bezpečnost kvůli jeho vazbám na čínskou vládu. Jeden z největších výrobců telefonů na světě je čínskou národní chloubou, kterou Peking využívá při svých snahách rozšířit svůj vliv po světě. Společnost dostává miliardy dolarů od čínských státních bank a jejím cílem je expandovat do Afriky, Evropy a Latinské Ameriky. Spojené státy ji vyšetřují kvůli podezření z porušování amerického embarga na obchodování s Kubou, Íránem, Súdánem a Sýrií. Na rizika spojená s Huawei upozornila již před šesti lety také zpráva Kongresu.

Ještě dříve, v roce 2009, čínská vláda zakázala Facebook. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg se od té doby na tamní trh snaží znovu proniknout i za cenu ústupků. V nejlidnatější zemi světa vystoupil na přední univerzitě a pracuje na zlepšování vztahů s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Loni Facebook uvedl v Číně aplikaci na sdílení fotografií, která nápadně připomíná jeho v jiných zemích dostupný nástroj jménem Moments. Učinil tak ale anonymně a svoji značku s novinkou nespojil. Zároveň začal pracovat na vývoji technologie umožňující cíleně cenzurovat obsah.

Sociální síť v posledních měsících čelí tvrdé kritice právě kvůli ochraně dat svých uživatelů. Největší kauza byla spojená se společností Cambridge Analytica, jež neoprávněně získala dat desítek milionů uživatelů Facebooku a následně je využila k podpoře prezidentské kampaně Donalda Trumpa.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud