Vydavatelé porazili internetové giganty. Europoslanci podpořili reformu autorského práva | info.cz

Články odjinud

Vydavatelé porazili internetové giganty. Europoslanci podpořili reformu autorského práva

Plénum Evropského parlamentu schválilo směrnici ošetřující autorská práva na internetu. Představuje to klíčový moment pro média, která by měla získat nárok na spravedlivý podíl z využití svých děl internetovými giganty. „Kdybychom to nepřijali, bylo by to velkou ránou pro tvůrčí průmysl,“ uvedl před hlasováním zpravodaj návrhu Axel Voss z lidovecké frakce. „Je to dobrý signál pro náš tvůrčí průmysl v Evropě,“ dodal Voss po hlasování. 

Návrh směrnice si klade za cíl narovnat vztahy mezi tvůrci obsahu a internetovými giganty v čele s Googlem a Facebookem, kteří na cizích dílech v současnosti vydělávají na úkor autorů a zároveň za ně nenesou odpovědnost. Vydavatelům má zajistit spravedlivý podíl z využití autorských děl a provozovatelům sociálních sítí zároveň ukládá povinnost řešit, zda obsah nahraný na sítě uživateli autorská práva neporušuje.

Evropská komise směrnici navrhla před dvěma lety a letos v červnu ji s malými změnami podpořil výbor pro právní záležitosti EP. Na počátku července však plénum europarlamentu jako celek jeho postoj odmítlo.

Jádrem sporu byly dva články chystané normy. Článek 13 dává internetovým platformám - třeba YouTube - povinnost řešit, zda obsah, který nahrávají uživatelé, neporušuje autorská práva. Podle článku 11 mají mít vydavatelé nárok na spravedlivý podíl za použití jimi vlastněného obsahu na internetu. Oba články dnes europoslanci schválili. 

„Je nutné rozlišovat mezi svobodou a krádeží. Současná situace, kdy většina příjmů plyne těm, kdo obsah nevytvořili, není únosná. Vydavatelé a novináři mají rozhodně nárok na podíl z příjmů z internetové reklamy,“ řekl novinářům po hlasování Jan Zahradil (ODS).

Do ostrého střetu se tak dostávají zájmy internetových společností, jako je Google nebo Facebook, které mají zisk z reklamy umístěné kolem uživateli nahrávaného obsahu, a těch, kdo autorský obsah vytvářejí a na jeho prodeji jsou existenčně závislí, tedy například vydavatelů tisku či samotných novinářů.

Infografika: Duopol a příjmy z reklamy

Kritici výše zmíněných článků, které napříč Evropou zastřešovaly především pirátské strany, tvrdí, že návrhy ohrožují svobodu internetu. Kolem směrnice se v uplynulých týdnech vedla vyhrocená debata a europoslanci byli terčem masivní kampaně, ve které nechyběly ani výhrůžky a zastrašování.

Kompromis, který dnes evropský parlament odhlasoval, je poměrně blízko původnímu návrhu Evropské komise. Článek 11 by v praxi znamenal, že internetové společnosti budou muset žádat vydavatelské domy, aby jim poskytly licenci. Pokud tedy budou chtít používat jejich obsah. Je téměř jisté, že firmy jako Google a Facebook se budou muset vzdát části svých zisků právě ve prospěch novinářů.

Článek 13 má pro fungování internetu ještě mnohem větší význam. Přenáší totiž odpovědnost za porušování autorských práv z uživatele na internetovou platformu. V praxi to znamená, že například YouTube bude muset zajistit, že na jeho webu nejsou videa, která porušují autorská práva. V současnosti to dělat nemusí, protože odpovědnost odmítá a nechává ji na uživateli. 

Dalším krokem bude vyjednání konečné podoby normy s členskými státy a Evropskou komisí, kterou pak bude EP znovu schvalovat hlasováním.

Proč: Facebook a data, která na vás má autor: INFO.CZ

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud