Články odjinud

Američtí muslimové jdou do voleb. Chtějí Ameriku, jaká byla před nástupem Donalda Trumpa

Američtí muslimové jdou do voleb. Chtějí Ameriku, jaká byla před nástupem Donalda Trumpa

Narodili se ve Spojených státech, kterým jsou podle vlastních slov oddaní i vděční. Teď se jich téměř stovka rozhodla kandidovat ve volbách, nejčastěji v barvách Demokratů. Ti nejambicióznější chtějí být kongresmany a guvernérem. Američtí muslimové. A muslimky. Vyprovokovala je anti-muslimská rétorika prezidenta Donalda Trumpa i snaha bránit tu zemi, ve které oni sami zažívají americký sen.

Prosazuje minimální mzdu ve výši patnácti dolarů na hodinu (teď je zhruba poloviční), bezplatné vzdělání pro chudší studenty i legalizaci marihuany. Nepřijal jediný cent od velkých korporací. Podpořily ho ikony americké progresivní levice: vermontský senátor Bernie Sanders a vycházející hvězda Demokratické strany Alexandria Ocasiová-Cortezová, která bude v listopadu usilovat o newyorské křeslo ve Sněmovně reprezentantů.

Jmenuje se Abdul El-Sayed, je synem egyptského imigranta a pojal smělý plán: hodlá se stát prvním muslimským guvernérem v dějinách Spojených států. O křeslo chce usilovat v domovském Michiganu, kde bojuje o podporu Demokratické strany – podobně jako většina kandidátů muslimského původu. A stejně jako oni také El-Sayed odmítá, že by pro rozhodnutí vstoupit do politiky byla klíčová jeho víra.

„Myslím, že obyvatele Michiganu zajímá více to, zač se modlím, než jakým způsobem se k Bohu obracím. Modlím se za rodinu, komunitu, náš stát i USA. Více nás spojuje než rozděluje, jakkoli se nám někteří snaží vnutit opak,“ říká vlivný zdravotní expert, který studoval na Oxfordu i Kolumbijské univerzitě. A který ve svých třiceti letech řídil zdravotní odbor detroitské metropolitní oblasti. „Navíc mě opravdu nezajímá být prvním muslimským čímkoliv,“ cituje čtyřiatřicetiletého politického eléva ostrovní list The Guardian.

Bude mít Amerika muslimskou kongresmanku? 

V Michiganu kandiduje i Fayrouz Saadová. (Tento stát má na americké poměry silnou muslimskou komunitu čítající 1,2 procenta obyvatel, etničtí Arabové pak představují 1,9 procenta populace.) Stejně jako Abdul El-Sayed, i ona reprezentuje tzv. progresivní křídlo Demokratů. A je jí 34 let. Pokud úspěšně projde nadcházejícím politickým martyriem, bude první muslimkou zasedající v americkém Kongresu, jmenovitě ve Sněmovně reprezentantů.

Úřednice se vzděláním z Michiganské university i Harvardu cítí potřebu chránit tu Ameriku, která dala šanci jejím libanonským předkům. „Moji rodiče přišli do USA proto, aby zde realizovali svůj americký sen, což se jim splnilo. Vždy jsem přemýšlela o politickém angažmá, mé rozhodnutí ale urychlil Trumpův nástup. Poprvé v životě jsem dostala strach, že budoucí generace přijdou o možnost, kterou otec s matkou dostali,“ svěřila se webu Refinery29.

První kongresmankou (rovněž za Demokraty) by mohla být i pětačtyřicetiletá Deedra Abboudová, která se narodila v Arkansasu, do souboje o senátorské křeslo se ale chystá v Arizoně. Tato právnička chodí na veřejnosti vždy se zahalenými vlasy, což ji vyneslo řadu nelichotivých přezdívek od islamofobních organizací, jejichž počet začal narůstat se startem kampaně Donalda Trumpa. Právě jeho vítězství přimělo Deedru ke snaze zasednout v Senátu. Rada americko-islámských vztahů loni zaregistrovala na tři stovky zločinů z nenávisti proti muslimům v USA. Oproti předchozímu roku tak vzrostly téměř o šestinu.

Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud