Články odjinud

ANALÝZA: Sucho a finanční krize rozkládají sousedství Evropy, můžou vyhnat miliony uprchlíků

ANALÝZA: Sucho a finanční krize rozkládají sousedství Evropy, můžou vyhnat miliony uprchlíků

Hned několik slavných investorů varuje: finanční krize může po deseti letech udeřit znovu. Tentokrát ne v nejbohatších částech světa. Hrozivým problémům čelí země, které i bez toho představují zásadní zdroj napětí na zadním dvorku Evropy: Turecko a Írán. Pod povrchem hospodářských otřesů ale doutná ještě horší problém – katastrofální sucho.

Something wicked this way comes – něco zlého přichází. Úvodní větu Macbetha, nejtemnější Shakespearovy tragédie, si v minulých dnech vypůjčil a parafrázoval hvězdný ekonom a nositel Nobelovy ceny Paul Krugman. K jeho temnému proroctví se připojil i investiční mág a specialista na rozvojové trhy Mark Mobius. Peloton věštců ekonomické apokalypsy neuzavírá nikdo jiný než George Soros.

Propad turecké liry téměř o pětinu od začátku roku. Íránský riál, který vzdoruje hrozbě úplného kolapsu jen díky drastickým vládním omezením na obchod s cizími měnami. Indonésie, Filipíny, Indie. Všude podobný obrázek. Z velké části země, které v minulých letech utěšeně rostly a táhly vpřed i velkou část světové ekonomiky. Teď trpí poklesem hodnoty měny i zahraničních investic. Může to znamenat začátek finanční krize, podobné té z roku 2008?

Chřipka nebo ebola?

Příčiny jsou poměrně jasné: léta byly peníze ve vyspělých ekonomikách extrémně laciné a výnosy nízké. Situace, která tlačila investory do chudších, ale z hlediska výnosů slibnějších ekonomik.

Teď evropská i americká ekonomika opět roste, zejména dolar posiluje a vysává peníze investorů z chudších do nejbohatších částí světa. Nechává za sebou vakuum, ve kterém se místním měnám bortí půda pod nohama. Na tureckých či indonéských firmách, které si půjčily v dolarech, najednou spočívá citelně vyšší dluhové břemeno. V případě Íránu je třeba do celkového součtu započíst návrat amerických sankcí.

INFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěINFOGRAFIKA: Íránský vliv na Blízkém východěautor: info.cz
Řada ekonomů s chmurnými vizemi Krugmana či Sorose nesouhlasí a mluví spíš o „zakašlání“ světové ekonomiky než o zhoubné nákaze. A skutečně: hyperinfalce či uzavírání bank zatím zůstaly postižené země ušetřeny. Spíš než finanční krize ale nakonec může být tragičtější její souběh s politickým napětím a ekologickou degradací, a to zejména hned za evropskýcmi hranicemi – na Blízkém východě.

Ne rakety, ale uprchlíci

Ekonomové mluví o ekonomice, političtí komentátoři spekulují o nuancích diplomatických jednání, přírodní vědci varují před klimatickými změnami. Málokdy se při pohledu na kritická místa planety tyto pohledy protnou. V případě současného Blízkého východu je to ale více než na místě. A první řadě to platí pro Írán.

Rozhodně se nedá říct, že by se o této zemi mluvilo málo. Po americkém odstoupení od tzv. jaderné dohody se ze všech úhlů probírají její detaily, motivy americké administrativy, to, zda se Teherán definitivně vrací k vývoji jaderných zbraních.

Méně než o jaderných centrifugách se mluví o smrti Urmijského jezera. Jedna z největších nádrží se slanou vodou na světě mizí a nechává za sebou dno pokryté solnou krustou. Těžba soli představuje novou ekonomickou příležitost pro lidi z okolí. To je ale asi jediné pozitivum.

Infografika: SuchoInfografika: Suchoautor: Info.cz, Nature, NASA

Írán čelí v různé intenzitě suchu už půl století. Za tu dobu průměrné srážky klesly zhruba o pětinu. Letošní rok má být ale nejsušší v zaznamenané historii a íránské úřady se netají hrozbou, které čelí. Ministr energetiky zveřejnil odhad na nadcházející léto. Suchu budu čelit na 35 milionů lidí. Více než 17 milionů Íránců spadá do tzv. „červené zóny“, kde má být nedostatek vody dramatický. Když íránský ministr zemědělství varoval, že by sucho mohlo z jeho vlasti vyhnat až 50 milionů ekologických uprchlíků, mohlo se jednat o diplomatické vydírání a volání po zahraniční pomoci. Teď se muž, který se mezitím stal íránským viceprezidentem, možná sám diví, jak rychle se realita přibližuje jeho výhružkám.

Proč sucho nepodceňovat, to jasně ukázaly minulá léta. Somálsko, Nigérie, Sýrie – ve všech těchto zemích stál nedostatek vody na počátku války. Zejména v případě Sýrie odborníci přikládají suchu stále větší roli při začátku občanským nepokojům. Farmáři, které vyprahlá půda neuživila, hledali existenci ve městech a přispěli k atmosféře masové nespokojenosti. V Evropě patří k oblastem s největšími problémy se suchem oblast Donbasu a Luhanska. Jistěže klimatické problémy nejsou příčinou války na východní Ukrajině. Pocit existenčního ohrožení a výpadku zásadního zdroje pro přežití ale přispívá k obecnému neklidu, od kterého není daleko k davové manipulaci a násilí.

720p 360p
Sucho je větší hrozba než terorismus a migrace. I v Česku může nastat „den nula“

Osudový nezdar

Íránská ekonomika rozhodně není v takové kondici, aby mohla absorbovat vlny vnitřní migrace, vyvolané suchem. Na vině přitom není jen zmiňovaný propadu měny, znovuzavedení amerických sankcí a hrozba, že k nim Washington přidá další. Síly historie si se zemí osudově zahrály.

Nejen Robert Bear, bývalý agent CIA se specializací na Írán a autor předlohy k Oscarovému filmu Syriana, vyjadřoval ještě před několika lety obdiv k úspěchům íránské strategie. Vliv země se šířil Blízkým východem. Hlavního soupeře, Saddáma Husajna, odstranili Američané. Druhý oponent, Saúdská Arábie, se zjevně chvěla strachy před rostoucí mocí Teheránu. Libanon, Sýrie, Gaza – tam všude tahal Írán za nitky.

Infografika: Dohoda s ÍránemInfografika: Dohoda s Íránemautor: Info.cz

Tzv. jaderná smlouva měla být korunním klenotem tohoto snažení, přivést do země investice a posílit sankcemi churavějící ekonomiku. Naděje, že Írán zaplaví svět ropou, plynem a petrodolary zase roztočí iránskou ekonomiku, ale přišly vniveč. Shodou okolností právě v roce 2014, krátce předtím, než se Írán s mezinárodním společenstvím po letech obtížných sondáží konečně dohodl, došlo k dramatickému propadu cen ropy.

Současnost nabízí tristní obrázek a vyhlídky do budoucna na tom nejsou o mnoho lépe. Více než čtvrtina mladých Íránců nemůže najít práci – a to je Írán mimořádně mladá země, 60 % obyvatel je méně než 30 let. Už na začátku roku vyústily vysoké ceny a sucho do masových nepokojů. Nevedli je intelektuálové doufající v demokratizaci, ale chudí a zoufalí lidé.

V co může vyústit ekonomická mizérie a sucho v kombinaci s tím, že Írán se nachází v otevřeném konfliktu s polovinou svět? Nabízí se představa, že hospodářská slabost by mohla Teherán přimět k ústupkům na mezinárodní scéně. Část osazenstva porad v Oválné pracovně podle všeho opět sní o tom, že nouze obrátí Íránce proti vládě ajatolláhů.  Výsledek ale může být právě opačný.

V případě pozdního Rakouska-Uherska historici mluví o „útěku vpřed“ – namísto složitých vnitřních reforem se Vídeň snažila hledat pojítko rozklížené říše v zahraničních dobrodružstvích. V případě Íránu tento scénář ještě doplňují v šíitském islámu hluboce zakořeněné apokalyptické vize, spojené s kulturními vzorci mučednictví a sebeobětování. Přívětivá racionalita a vstřícnost Íránců, kterou často zdůrazňují cestovatelé po této fascinující zemi, se mísí se sklony, ztělesněnými ve slovech Ajatolláha Chomejního: „Buďto si podáme ruce v radosti nad světovým vítězstvím islámu, nebo se všichni obrátíme k věčnému životu a mučednictví“.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818