Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bezdomovec-hrdina v Manchesteru zachraňoval životy. Lidé se mu teď skládají na střechu nad hlavou

Bezdomovec-hrdina v Manchesteru zachraňoval životy. Lidé se mu teď skládají na střechu nad hlavou

Pondělní teroristický útok v anglickém Manchesteru má dalšího hrdinu. Stal se jím sotva třicetiletý muž bez domova. Chris Parker se v době útoku nesnažil tak jako stovky jiných z místa neštěstí uniknout. Naopak běžel k místu útoku, kde se snažil pomáhat zraněným lidem. 

„Všichni už byli na odchodu, spokojení po skvělém koncertě. Během zlomku sekundy jsme všichni zaznamenali záblesk, pak dým, a poté křik a paniku. Vlna mě srazila k zemi a když jsem vstal, místo abych utíkal pryč, jsem běžel vstříc tomu zmatku, abych pomohl zraněným,“ popisoval situaci Chris Parker.

„Viděl jsem malou dívku, zabalil jsem ji do jednoho z reklamních triček, která se všude povalovala a dovedl k mamince. Pak jsem se snažil pomoci starší dámě o kus dál, ale už bylo pozdě, umřela mi v náručí,“ popisuje muž bez domova.

Jeho hrdinství se brzy dostala pozornost celého národa. Britové byli tímto příběhem odvahy a nesobeckosti dojati. Jeden z nich, Michael Johns, tak na komunitním serveru GoFundMe založil sbírku, která měla hrdinské počínání muže bez domova ocenit.

Původní cíl byl vybrat pouze tisíc liber, během jednoho dne se však vybralo 35krát víc (přes milion korun) a částka stále roste.

Dojemný příběh navíc pokračuje. Do sbírky se totiž zapojila i parkerova matka Jessica, která touží syna, se kterým se kdysi odcizila, opět spatřit. „Chris je můj syn a já toužím po tom, abych ho mohla kontaktovat. Byli jsme odcizeni po velmi dlouhou dobu, ale myslím, že právě teď mě potřebuje,“ napsala Chrisova matka s tím, že o synově bezdomovectví nevěděla.

720p 480p 360p 240p
VIDEO: Co víme o teroristovi z Manchesteru

Při teroristickém útoku, který otřásl v pondělí v noci koncertem Ariany Grande v Manchesteru, přišlo o život zatím 22 lidí, desítky dalších jsou v nemocnici. Češi mezi oběťmi ani zraněnými nejsou, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1