Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Britové šikanují evropské bezdomovce. Počet deportací z ostrovů vzrostl o 500 procent

Britové šikanují evropské bezdomovce. Počet deportací z ostrovů vzrostl o 500 procent

Se stejnou suverenitou, po níž Britové touží při odchodu z Evropské unie, se nyní britská vláda chová i k evropským bezdomovcům, kteří nalezli své útočiště právě v ostrovní monarchii. Podle zjištění deníku Independent totiž Britové začali v poslední době právě Evropany bez domova masivně vystěhovávat. Jejich postup je přitom značně nevybíravý, porušují mnoho vlastních směrnic a předpisů. Neziskový sektor proto tuto vládní politiku již napadnul u soudu.

Velká Británie se nikdy netajila tím, že po rozvodu s Evropskou unií zpřísní vlastní kritéria pro imigraci.Čísla jsou ale alarmující. Letos bylo z ostrovů deportováno téměř pět tisíc občanů Evropské unie, téměř pětkrát více než v roce 2010, kdy konzervativci zformovali vládu.

Důvodem takového růstu deportací je především to, že Britové si nyní dokáží zasednout na Evropany, kteří na ostrovech žijí bez domova. To jim umožňuje kontroverzní regulace z roku 2016, podle které tito lidé zneužívají svá práva, a mohou tak být vyhoštěni. K deportaci tak může dojít i přes to, že lidé nespáchají žádný přestupek či trestný čin.

Proti přístupu vlády se tak množí kritika. „Nejen že deportace bezdomovců je nezákonná, ale ukazuje i na naprosto nesoucitný přístup vlády, která si za každou cenu přeje nastavit tvrdou imigrační politiku bez ohledu na lidskost. Mnoho z těch, které chce vláda vyhostit, má právo zde žít, jen si to zkrátka neověřili,“ tvrdí imigrační právnička Lara ten Catenová.

I podle charit a neziskového sektoru je postup britské vlády šikanózní. Podle nich totiž alespoň část z těch, kteří jsou vyhoštěni, pracovali ve Velké Británii minimálně pět let, a mají proto právo zůstat v zemi natrvalo. Je proto nezákonné je vyhostit, pokud by nespáchali žádný přestupek podle evropského práva. Neziskové organizace proto podávají žádost o soudní přezkum vládní deportační politiky.

Sociální pracovníci, kteří jsou s deportovanými lidmi denně v kontaktu, zmiňují, že vláda vyhoštěným často neposkytuje zákonnou lhůtu 30 dní na dobrovolné opuštění Británie, ale rovnou je zadržuje. Tím omezuje jejich právo na právní zastoupení. Pracovníci rovněž zmiňují, že mnoho dopisů, které deportaci nařizují, je napsáno pouze v angličtině a mnoho deportovaných jim tak nedokáže porozumět, informuje server Independent.

„Je to nechutné, ale nepřekvapivé,“ komentovala zprávu Dianne Abbotová, stínová ministryně vnitra labouristické strany.

Prostředí pro evropské migranty je ve Velké Británii stále komplikovanější již delší dobu. Mnoho Evropanů ostrovy dobrovolně opouští, protože se necítí vítáni. A třeba minulý měsíc ministerstvo vnitra omylem vyzvalo asi stovku Evropanů, aby území Británie opustili.

„Jen jsme zpřísnili naši odpověď vůči cizincům, kteří zneužívají naší pohostinnosti,“ komentuje současné kroky britské ministerstvo vnitra.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1