Bývalý agent CIA za peníze prováděl špionáž pro Čínu. Heslo k tajné komunikaci bylo „heslo“ | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý agent CIA za peníze prováděl špionáž pro Čínu. Heslo k tajné komunikaci bylo „heslo“

Bývalý agent CIA za peníze prováděl špionáž pro Čínu. Heslo k tajné komunikaci bylo „heslo“

Bývalý agent Ústřední zpravodajské služby (CIA) Kevin Mallory byl v pátek ve Spojených státech shledán vinným ze špionáže ve prospěch Číny. Podle soudu předal čínské straně přísně tajné informace výměnou za 25.000 dolarů. Jednašedesátiletému Mallorymu za to hrozí až doživotní vězení. O výši trestu se rozhodne 21. září, napsala agentura AP.

Mallory byl obviněn ze špionáže v loňském roce poté, co ho americké úřady zachytily na letišti po návratu z čínské finanční metropole Šanghaje s nepřiznanými 16.000 dolary v hotovosti.

Na Malloryho telefonu poté vyšetřovatelé našli tři dokumenty obsahující tajné informace, včetně údajů, které sloužily k identifikaci lidí pracujících pro americkou vládu. Mallory telefon dostal pro tajnou komunikaci od muže, s nímž se v březnu a v dubnu 2017 setkal při svých cestách do Šanghaje.

Podle agentury AP měla ale Malloryho špionážní činnost vážné trhliny. K aktivaci telefonu Samsung, který byl určen pro tajnou komunikaci, se užívalo nepříliš nápadité heslo "heslo" (password).

Podle předpokladů měl telefon s podobnou aplikací jako WeChat mazat textovou komunikaci mezi Mallorym a jeho čínskou spojkou. Když ale Mallory předal telefon agentům FBI, přístroj omylem vyšetřovatelům poskytl dlouhou historii konverzace. V jedné ze zpráv Mallory napsal: "Vaším cílem je získávat informace, mým cílem je dostat zaplaceno."

Celkově si Mallory podle prokuratury vydělal 25.000 dolarů. Minulý týden americké úřady zatkly bývalého agenta americké vojenské rozvědky DIA, který čelí obvinění, že za špionáž pro Čínu dostal až 800.000 dolarů.

720p 360p
Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.