Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Bývalý agent CIA za peníze prováděl špionáž pro Čínu. Heslo k tajné komunikaci bylo „heslo“

Bývalý agent CIA za peníze prováděl špionáž pro Čínu. Heslo k tajné komunikaci bylo „heslo“

Bývalý agent Ústřední zpravodajské služby (CIA) Kevin Mallory byl v pátek ve Spojených státech shledán vinným ze špionáže ve prospěch Číny. Podle soudu předal čínské straně přísně tajné informace výměnou za 25.000 dolarů. Jednašedesátiletému Mallorymu za to hrozí až doživotní vězení. O výši trestu se rozhodne 21. září, napsala agentura AP.

Mallory byl obviněn ze špionáže v loňském roce poté, co ho americké úřady zachytily na letišti po návratu z čínské finanční metropole Šanghaje s nepřiznanými 16.000 dolary v hotovosti.

Na Malloryho telefonu poté vyšetřovatelé našli tři dokumenty obsahující tajné informace, včetně údajů, které sloužily k identifikaci lidí pracujících pro americkou vládu. Mallory telefon dostal pro tajnou komunikaci od muže, s nímž se v březnu a v dubnu 2017 setkal při svých cestách do Šanghaje.

Podle agentury AP měla ale Malloryho špionážní činnost vážné trhliny. K aktivaci telefonu Samsung, který byl určen pro tajnou komunikaci, se užívalo nepříliš nápadité heslo "heslo" (password).

Podle předpokladů měl telefon s podobnou aplikací jako WeChat mazat textovou komunikaci mezi Mallorym a jeho čínskou spojkou. Když ale Mallory předal telefon agentům FBI, přístroj omylem vyšetřovatelům poskytl dlouhou historii konverzace. V jedné ze zpráv Mallory napsal: "Vaším cílem je získávat informace, mým cílem je dostat zaplaceno."

Celkově si Mallory podle prokuratury vydělal 25.000 dolarů. Minulý týden americké úřady zatkly bývalého agenta americké vojenské rozvědky DIA, který čelí obvinění, že za špionáž pro Čínu dostal až 800.000 dolarů.

720p 360p
Supermoderní čínská stíhačka překvapila svět. Peking masivně zbrojí a Američané nestíhají

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1