Egypt dobyla „Sísího varlata“. Úřady běsní a zavírají prodejce nevinné hračky | info.cz

Články odjinud

Egypt dobyla „Sísího varlata“. Úřady běsní a zavírají prodejce nevinné hračky

V Česku se prodává pod názvem „Klik-klak“. Nevinná hračka v nejjednodušší podobě sestává ze dvou kuliček na provázku, které při srážce pochopitelně klapou. Jenže v Egyptě neklapou tak, jak mají.

Problém tkví v tom, že hraví Egypťané nazývají hračku „Sísího varlaty“. Odkazují se tak na samčí pohlavní žlázy maršála, nyní egyptského prezidenta Sísího. Prostá hračka, která se v Egyptě opět dostala do módy i kvůli nízké ceně, teď musí z obchodů. 

„Šéf governorátu Gíza se rozhodl přísně zasáhnout proti obchodníkům s touto hračkou, aby zamezil nevhodnému chování, které tak rozčiluje naše občany,“ cituje nyní list Masrí Júm z úředního prohlášení, které se objevilo zkraje listopadu. Následně pak gízská policie zadržela 41 prodejců a zkonfiskovala 1400 kusů hračky. Zpravodajský web Rassd k tomu dodává, že egyptské ministerstvo vzdělávání nařídilo učitelům státních škol zabavovat klik-klaky všem školákům plošně.

Server Monitor v úterý vyzpovídal prodejce hraček z káhirského bazaru, který si vcelku pochopitelně nepřál být jmenován. „Mnoho dětí se mě na tuto hračku ptá. Naší branži se dlouho nedařilo, pak jsme ale začali prodávat klik-klak za 2,5 egyptské libry (asi 3 koruny). Poptávka byla tak velká, že jsme brzy zdražili na dvojnásobek,“ vysvětluje byznysmen, který byl v šoku, když sledoval, jak úřady zabavují zboží jeho konkurenta.

Jiný prodejce jménem Ahmed pro server Middle East Eye tvrdí, že jen on sám v létě prodal tři tisíce kusů hračky, od počátku školního roku pak další dva tisíce. Objednal proto dalších sedm tisíc klik-klaků z Číny. „Šly tak dobře i kvůli nízké ceně,“ dodává s odkazem na nedobrou hospodářskou situaci země.

Egypťané si nový název pro dvě koule a provázek zamilovali. Na sociálních sítích například píší: „Sísího koule jsou známější než jeho úspěchy“, nebo „Co očekávat od prezidenta, který dává své koule za 5 liber (asi šest korun)“. Právě podobné poznámky rozlítily egyptské úřady, které nemají ani krapet smyslu pro humor, co se prezidenta a šéfa armády týče.

Provládní televize zašly podle serveru Monitor tak daleko, že z šíření přezdívky obviňují islamistické Muslimské bratrstvo, které nynější egyptští vládci považují za teroristickou organizaci. Na to reagoval jeden z twitterových přispěvatelů ironickou poznámkou: „Úřady zasadily zničující úder teroristickým buňkám, které nabízely Sísího koule!“

Egypt se pod vedením autokratického prezidenta Sísího vydal směrem k diktatuře. Muslimští bratři jsou odsuzováni na smrt, ve vězení jsou i odboráři, lidsko-právní aktivisté a vůbec každý, kdo jakkoli vzdoruje novým vládcům. Média v souvislosti s kampaní proti dvojici kuliček připomínají naivní šprým tehdy dvaadvacetiletého Amra, který v roce 2015 na facebooku zveřejnil Sísího upravený snímek, na kterém egyptský lídr získal charakteristické uši myšáka Mickeyho. Mladík, který právě končil základní vojenskou službu, musel před vojenský soud. Od něj odešel s tříletým trestem vězení.

Arabské jaro selhalo, říká egyptský bohemista v pořadu Štrunc! autor: INFO.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud