Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Francie přijme děti manželek džihádistů z IS. Ženy jsou před krutou volbou, s potomky jít nesmějí

Francie přijme děti manželek džihádistů z IS. Ženy jsou před krutou volbou, s potomky jít nesmějí

Jsou to ženy, které čeká zřejmě nejbolestivější rozhodnutí, před kterým může matka stát. Mají možnost poslat své děti do Francie, kde budou žít v dobrých podmínkách, je ale možné, že už je pak nikdy neuvidí. Důvod? Tyto ženy, často spíše dívky se přidaly k tzv. Islámskému státu a jejich děti se narodily na Blízkém východě. Teď i s potomky žijí v nehostinných táborech na území ovládaném syrskými Kurdy, kteří se jich chtějí co nejrychleji zbavit. Francie – země, odkud přišly – je sice ochotna přijmout děti svých občanek, o ně samotné ale nestojí.

Před několika dny se Nadine telefonicky ozvala nevlastní dcera. „Mám opustit děti, aby mohly odjet do Francie?“ plakala během hovoru. Mezi vzlyky jí stačila popsat podmínky, v jakých se i s dětmi nachází. V táborech na severu Sýrie je špatná hygienická situace: daří se tu hlodavcům, děti i dospělí trpí průjmy, zvracejí, obvyklé jsou kožní infekce.

„Moje nevlastní dcera strašlivě zhubla, váží už jen 45 kilogramů,“ zoufá si Nadine v rozhovoru pro agenturu AFP, která její jméno z bezpečnostních důvodů změnila. „Umíte si představit tu situaci? Opustit děti a nevědět, zda je ještě kdy uvidím? Nevědět, kdo se tam o ně bude starat?“ konstatuje Nadine. „Nejmladšímu dítěti mé nevlastní dcery je teprve osm měsíců, ještě kojí. To je nevýslovně kruté,“ dodává zoufalá babička.

Problém tkví v tom, že nevlastní dcera zoufalé Nadine opustila Francii a přidala se k radikálům z takzvaného Islámského státu, kteří nejprve v Sýrii a Iráku – a posléze na celém světě – hodlali vybudovat muslimskou utopii. Je otázka, jak vážně vůdci IS tento slib mysleli, podle všeho šlo hlavně o propagandistickou floskuli. Jisté je, že někteří mladí Evropané (ale nejen oni) jejich volání vyslyšeli a k teroristické organizaci se přidali. Často velmi mladé dívky za dobrodužných okolností odjížděly na Blízký východ, kde se vdaly za bojovníky kruté skupiny a na území Islámského státu porodily děti.

INFOGRAFIKA: Muslimové v Evropě

Jenže s tím, jak IS ztrácel moc i území, jejich muži umírali a ony se dostávaly do zajetí. V tomto případě syrských Kurdů, což je, cynicky řečeno, vcelku výhra. Jiné syrské síly, vládu nevyjímaje, by se k nim patrně zachovaly opravdu krutě. To syrští Kurdové chtějí jediné – aby cizí státní příslušnice z jejich území i s dětmi co nejrychleji odešly. Narážejí ale na nezájem zemí, ze kterých budovatelky islamistické utopie přišly. Právě Francie nedávno rozhodla, že přijme půl druhé stovky dětí, které se v celkem třech táborech na území syrského Kurdistánu ocitly. Paříž ale tentokrát dala jasně najevo, že o jejich matky doma nestojí.

Co se celkových počtů v případě Francie týče: asi 260 dospělých a 80 dětí už se do vlasti vrátilo. Jistě přes čtyři stovky dalších francouzských občanů a zhruba stejný počet jejich potomků – tedy celkem skoro devět set lidí – v regionu prý ještě zůstává.

Nejen Francie, ale i další západní státy v těchto případech žádají, aby je syrští Kurdové soudili, což je podmínka poněkud pokrytecká a stěží realizovatelná. Legitimita soudů neexistujícího, mezinárodně neuznaného státu, či spíše autonomního území je velmi vratká, tedy snadno napadnutelná. Manželky zabitých bojovníků IS se často neúčastnily žádné bojové či extremistické činnosti. A pokud ano, často by je měli soudit postižení Arabové, nikoli Kurdové. Nemluvě o tom, že obyvatelé kurdského severu Sýrie teď mají docela jiné starosti (očekávaný konflikt s Tureckem, jednání s režimem syrského prezidenta Bašára Asada) a na zdlouhavé soudy s cizinci nemají ani peníze, ani kapacity.

Zákazy zahalování v Evropě

Na stranu Kurdů se staví i Američané, kteří je v boji s IS podporují. „Opakujeme evropským vládám: odvezte si své občany zpět a suďte je samy. A říkáme jim také – do budoucna vám od nich hrozí větší nebezpečí, pokud zůstanou tady, než když je budete mít pod kontrolou doma,“ nechal se pro agenturu Reuters slyšet americký činitel zapojený do boje s IS.

Červený kříž registruje zhruba třináct set zpráv, které svým příbuzným odeslaly ženy a dívky litující svého odchodu k IS. „Maminko, tatínku, promiňte, prosím, vše, co jsem způsobila! Prožila jsem neskutečné hrůzy a jediné, co teď chci, je být s Vámi a nikdy Vás neopustit,“ napsala třiadvacetiletá dívka rodičům a přidala obrázky nehostinných táborů. Na západních vládách teď je, zda upřímnosti stesků svých někdejších občanek uvěří.

720p 360p
Proč se bát al-Káidy? Hrozí další 11. září?

720p 360p
Co je Islám? Animace vysvětluje spor mezi sunnity a šíity

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1