INFO.CZ v Jeruzalémě: Přesun americké ambasády jako drahé gesto, Palestinci burcují k protestům | info.cz

Články odjinud

INFO.CZ v Jeruzalémě: Přesun americké ambasády jako drahé gesto, Palestinci burcují k protestům

Už k ní ukazují nové cedule v hebrejštině, arabštině i angličtině. A sama budova se chystá na velkou slávu. V pondělí odpoledne, ve tři hodiny českého času začne ceremoniál, který dosavadní americký konzulát v Jeruzalémě promění na velvyslanectví USA v Izraeli. To dosud sídlilo v přímořském Tel Avivu spolu s ambasádami drtivé většiny zemí světa.

Prostá výměna tabulek a změna adresy na vizitkách má nesmírný symbolický význam. Washington tímto krokem uznává, že celý Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Okupace se tak jistě v amerických očích změnila v realitu. Východní část Jeruzaléma zabrali vojáci židovského státu v roce 1967 a většina zemí světa ji stále považuje za okupovanou. Izrael si ale žádá celý Jeruzalém jako své hlavní i nedělitelné město.

Jeruzalém - Staré městoJeruzalém - Staré městoautor: info.cz

Jeruzalémské slávy se zúčastní americká delegace o 250 lidech, kterou v ulicích vítají transparenty židovských vlastenců se slovy díků americkému prezidentovi. Patrně také proto největší pozornost izraelských médií poutá prezidentova dcera i oficiální poradkyně Ivanka Trumpová, která se na Blízký východ – jak sama napsala – vrací s „ohromnou radostí“. Doprovází jí manžel a rovněž vlivný člen rodinného establishmentu Jared Kushner, který tchána na Blízkém východě často zastupuje.

Výpravu oficiálně vede ministr financí Steve Mnuchin, kterého kromě čtyř desítek kongresmanů provázejí i američtí židovští předáci a lídry proizraelských, obvykle pravicových křesťanských skupin.

Palestinci chystají protesty, izraelská armáda posiluje

Do Svatého města už také dorazilo několik set hostujících novinářů z celého světa. Kromě slavnostního přesunu velvyslanectví je budou zaměstnávat i protesty Palestinců, kteří by ve východní, dosud převážně arabské části města viděli hlavní město svého budoucího nezívislého státu.

Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí? autor: INFO.CZ

Násilné demonstrace se očekávají jak v Palestinské autonomii, tak na východě Jeruzaléma. Podle zdrojů INFO.CZ chtějí Arabové demonstrovat i přímo ve čtvrti Arnona, kde se nová ambasáda nachází. Obyvatelé východního Jeruzaléma se mohou po městě pohybovat volně, přesto není zcela jasné, jak na podobné shromáždění zareaguje izraelská policie.

Reaguje také armáda židovského státu, která na potlačení palestinských nepokojů vyslala další tisíce vojáků. Počet uniforem se tak na okupovaných územích zdvojnásobí. Jedna ze tří čerstvých brigád putuje přímo na Západní břeh, další dvě k linii s Pásmem Gazy. Vojáci předpokládají, že výjimečně silné nepokoje budou trvat nejméně týden, přičemž v pondělí bude u hranice s Gazou demonstrovat až 100 tisíc Palestinců.

Vládnoucí pravice jásá, mírový tábor je rozpačitý

Přesun ambasády se navíc odehrává symbolicky v den 70. výročí vzniku Státu Izrael (14. května). Na dnešek (13. května) navíc připadá Den Jeruzaléma, kterým si Izraelci připomínají sjednocení města v roce 1967. Oba tyto dny jejich arabští sousedé z východu města neoslavují: naopak, 15. května si připomínají jak nakbu, neboli katastrofu. Letos tedy mají důvodů k nespokojenosti více než jindy.

Mimochodem, Den Jeruzaléma tradičně využívají k provokacím pravicově-náboženské židovské organizace, čemuž letos chtějí z bezpečnostních důvodů izraelské úřady bránit ještě úporněji něž jindy.

Pravicová vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem i (ještě pravicovější) osadnické kruhy americký krok jednoznačně vítají. Centristé i levice, která je nyní v politické defenzívě, jsou opatrnější.

„Jsem Izraelec a moje matka se narodila v jeruzalémském Starém městě. Jeruzalém je naše hlavní město,“ říká pro INFO.CZ Doron Avital, někdejší poslanec centristické strany Kadima. „Na druhou stranu, toto stěhování je jen prázdné gesto. Proto jsem z toho zároveň rozpačitý,“ dodává bývalý velitel elitní vojenské jednotky Sajeret Matkal. Podle něj by takový krok dával smysl, pokud by jej následoval mírový plán předložený Američany. Takový ale zatím nikdo z washingtonských mocných nepředstavil.

Češi, Maďaři a Rumuni torpédovali prohlášení EU

Česká republika v tuto chvíli stěhování svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma neplanuje. Otevírá v něm honorání konzulát a podle všeho tu vznikne i pobočka Českého centra.

Podle zpráv z diplomatických kruhů to ale bylo právě Česko, které před několika dny společně s Rumunskem a Maďarskem zablokovalo společné prohlášení Evropské unie. V tom se údajně psalo, že Jeruzalém má být hlavním městem obou států, tedy izraelského i palestinského, a jakékoli řešení musí vzniknout po dohodě obou stran. Třetím bodem je pak prohlášení, že země EU nebudou následovat USA a ponechají své ambasády v Tel Avivu. Z postoje Budapešti, Bukurešti a Prahy tak ostatní státy usuzují, že stěhování velvyslanectví přinejmenším zvažují.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud