Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

INFO.CZ v Jeruzalémě: Přesun americké ambasády jako drahé gesto, Palestinci burcují k protestům

INFO.CZ v Jeruzalémě: Přesun americké ambasády jako drahé gesto, Palestinci burcují k protestům

Už k ní ukazují nové cedule v hebrejštině, arabštině i angličtině. A sama budova se chystá na velkou slávu. V pondělí odpoledne, ve tři hodiny českého času začne ceremoniál, který dosavadní americký konzulát v Jeruzalémě promění na velvyslanectví USA v Izraeli. To dosud sídlilo v přímořském Tel Avivu spolu s ambasádami drtivé většiny zemí světa.

Prostá výměna tabulek a změna adresy na vizitkách má nesmírný symbolický význam. Washington tímto krokem uznává, že celý Jeruzalém je hlavním městem Izraele. Okupace se tak jistě v amerických očích změnila v realitu. Východní část Jeruzaléma zabrali vojáci židovského státu v roce 1967 a většina zemí světa ji stále považuje za okupovanou. Izrael si ale žádá celý Jeruzalém jako své hlavní i nedělitelné město.

Jeruzalém - Staré městoJeruzalém - Staré městoautor: info.cz

Jeruzalémské slávy se zúčastní americká delegace o 250 lidech, kterou v ulicích vítají transparenty židovských vlastenců se slovy díků americkému prezidentovi. Patrně také proto největší pozornost izraelských médií poutá prezidentova dcera i oficiální poradkyně Ivanka Trumpová, která se na Blízký východ – jak sama napsala – vrací s „ohromnou radostí“. Doprovází jí manžel a rovněž vlivný člen rodinného establishmentu Jared Kushner, který tchána na Blízkém východě často zastupuje.

Výpravu oficiálně vede ministr financí Steve Mnuchin, kterého kromě čtyř desítek kongresmanů provázejí i američtí židovští předáci a lídry proizraelských, obvykle pravicových křesťanských skupin.

Palestinci chystají protesty, izraelská armáda posiluje

Do Svatého města už také dorazilo několik set hostujících novinářů z celého světa. Kromě slavnostního přesunu velvyslanectví je budou zaměstnávat i protesty Palestinců, kteří by ve východní, dosud převážně arabské části města viděli hlavní město svého budoucího nezívislého státu.

720p 360p
Jeruzalém: Proč Svaté město už tisíce let krvácí?

Násilné demonstrace se očekávají jak v Palestinské autonomii, tak na východě Jeruzaléma. Podle zdrojů INFO.CZ chtějí Arabové demonstrovat i přímo ve čtvrti Arnona, kde se nová ambasáda nachází. Obyvatelé východního Jeruzaléma se mohou po městě pohybovat volně, přesto není zcela jasné, jak na podobné shromáždění zareaguje izraelská policie.

Reaguje také armáda židovského státu, která na potlačení palestinských nepokojů vyslala další tisíce vojáků. Počet uniforem se tak na okupovaných územích zdvojnásobí. Jedna ze tří čerstvých brigád putuje přímo na Západní břeh, další dvě k linii s Pásmem Gazy. Vojáci předpokládají, že výjimečně silné nepokoje budou trvat nejméně týden, přičemž v pondělí bude u hranice s Gazou demonstrovat až 100 tisíc Palestinců.

Vládnoucí pravice jásá, mírový tábor je rozpačitý

Přesun ambasády se navíc odehrává symbolicky v den 70. výročí vzniku Státu Izrael (14. května). Na dnešek (13. května) navíc připadá Den Jeruzaléma, kterým si Izraelci připomínají sjednocení města v roce 1967. Oba tyto dny jejich arabští sousedé z východu města neoslavují: naopak, 15. května si připomínají jak nakbu, neboli katastrofu. Letos tedy mají důvodů k nespokojenosti více než jindy.

Mimochodem, Den Jeruzaléma tradičně využívají k provokacím pravicově-náboženské židovské organizace, čemuž letos chtějí z bezpečnostních důvodů izraelské úřady bránit ještě úporněji něž jindy.

Pravicová vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem i (ještě pravicovější) osadnické kruhy americký krok jednoznačně vítají. Centristé i levice, která je nyní v politické defenzívě, jsou opatrnější.

„Jsem Izraelec a moje matka se narodila v jeruzalémském Starém městě. Jeruzalém je naše hlavní město,“ říká pro INFO.CZ Doron Avital, někdejší poslanec centristické strany Kadima. „Na druhou stranu, toto stěhování je jen prázdné gesto. Proto jsem z toho zároveň rozpačitý,“ dodává bývalý velitel elitní vojenské jednotky Sajeret Matkal. Podle něj by takový krok dával smysl, pokud by jej následoval mírový plán předložený Američany. Takový ale zatím nikdo z washingtonských mocných nepředstavil.

Češi, Maďaři a Rumuni torpédovali prohlášení EU

Česká republika v tuto chvíli stěhování svého velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma neplanuje. Otevírá v něm honorání konzulát a podle všeho tu vznikne i pobočka Českého centra.

Podle zpráv z diplomatických kruhů to ale bylo právě Česko, které před několika dny společně s Rumunskem a Maďarskem zablokovalo společné prohlášení Evropské unie. V tom se údajně psalo, že Jeruzalém má být hlavním městem obou států, tedy izraelského i palestinského, a jakékoli řešení musí vzniknout po dohodě obou stran. Třetím bodem je pak prohlášení, že země EU nebudou následovat USA a ponechají své ambasády v Tel Avivu. Z postoje Budapešti, Bukurešti a Prahy tak ostatní státy usuzují, že stěhování velvyslanectví přinejmenším zvažují.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1